czwartek, 28 marca, 2024

MTP: zaczyna się Drema, Furnica i Sofab 2018

Najnowsze technologie i globalna konkurencja, a wszystko to w świetle idei Przemysł 4.0 – 11 września w Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA 2018. Będzie im towarzyszyć Ogólnopolski Kongres Meblarski organizowany pod hasłem „Globalne standardy – globalna konkurencja”, a także specjalistyczne targi komponentów do produkcji mebli oraz materiałów obiciowych Furnica i Sofab.

To niezwykle ważna impreza w targowym kalendarzu, i to nie tylko dla specjalistów. Warto przypomnieć, że Polska jest obecnie największym w Unii Europejskiej producentem podłóg drewnianych, czwartym producentem mebli oraz wiodącym producentem płyt drewnopochodnych i tarcicy. Wśród firm meblarskich wartość produkcji sprzedanej w ubiegłym roku wyniosła 41,8 mld zł i wciąż odnotowuje dodatnią dynamikę.

– Produkcja mebli w Polsce wciąż rośnie, branża się rozwija, producenci odnotowują coraz więcej zamówień ale brakuje wykwalifikowanej kadry – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA. – To sprawia, że w coraz szerszym stopniu wiele fabryk stawia na automatyzację produkcji, chcąc zarówno zwiększyć moce produkcyjne, jak i zoptymalizować czas oczekiwania na zamówienie. W centrum uwagi znajdą się digitalizacja, integracja i automatyzacja procesów technologicznych.

Ubiegłoroczna Drema ściągnęła do Poznania 385 wystawców z 25 krajów. Targi odwiedziło 15,8 tys. zwiedzających z 40 krajów, a ekspozycja zajęła 23 600 m kw. Bardzo dobrą koniunkturę w sektorze drzewnym i meblarskim potwierdziły również marcowe Targi Meble Polska 2018. Polscy producenci maszyn i narzędzi do drewna potrafią wykorzystać koniunkturę i kontakty nawiązane podczas targów w Poznaniu. Można więc przypuszczać, że tegoroczna edycja targów okaże się rekordowa.

Ekspozycja obejmować będzie 7 pawilonów wystawienniczych oraz teren otwarty. Udział w targach wezmą liderzy rynku z 25 krajów, którzy zaprezentują technologie dedykowane branży drzewnej, leśnej i meblarskiej.

Poza wydarzeniami, które od lat towarzyszyły targom Drema (m.in. Kongres Przemysłu Drzewnego Koopdrew, charytatywny projekt Drema Dzieciom, Pawilon Promocji Drewna, Strefy Parkietu, Wiedzy i Konsultingu, konkurs Wyczarowane z Drewna, Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, Poligon Prezentacji Lakierniczych), tegoroczny program został rozbudowany o nowe propozycje. Będzie więc studio na żywo Dom i Drewno oraz konkurs Starcie Mistrzów, a Lasy Państwowe zaprezentują bardzo ciekawą i efektowną ekspozycję prezentującą bogactwo przyrodnicze lasów Podkarpacia i Bieszczadów. Wystawa Design w Drewnie – przekształci się w projekt Drema Design, który pozwoli na szersze zaprezentowanie możliwości wykorzystania drewna i materiałów drewnopochodnych do artystycznych inspiracji.

Firma InfoCredit, specjalnie dla magazynu „Drema/Furnica News”, przeanalizowała wyniki 10 największych producentów wyrobów tartacznych w ostatnich trzech latach. Przychody producentów maszyn i narzędzi do drewna stale rosną, podobnie jak rentowność branży. W latach 2011-2017 skumulowany wzrost obrotów wyniósł około 100 proc. Eksport stanowi coraz większe źródło przychodów firm z sektora drzewnego. Najszybciej rośnie eksport maszyn stolarskich do Niemiec – naszego głównego partnera handlowego. Kolejne miejsca zajmują Rosja i Ukraina. Nie oznacza to jednak, że polskie firmy skoncentrowane są na krajach ościennych. Przeciwnie, szukają nowych rynków zbytu. USA wśród naszych partnerów handlowych zajmują 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce są także Chiny, Japonia, RPA i Sri Lanka.

mat.pras. MTP, zdjęcia MTP

Strona głównaBiznes i FinanseMTP: zaczyna się Drema, Furnica i Sofab 2018