Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Minister Dworczyk zapowiada zmiany w systemie szczepień

– Chcemy wydłużyć czas między podawaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki – zapowiedział dziś minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień.

Minister zapowiedział zmiany w systemie przy okazji podsumowania pierwszego kwartału Narodowego Programu Szczepień i zapowiedzi działań do końca marca.
– Dzisiaj mamy wykonanych ponad 3600 000 szczepień, z czego 2 330 000 pierwszą dawką – powiedział. . – Od początku realizacji naszego programu, odkąd pojawiły się precyzyjne informacje od producentów szczepionek, deklarowaliśmy, że do końca pierwszego kwartału zaszczepimy pierwszą dawką 3 mln osób. I dziś możemy powiedzieć, że ten cel zostanie osiągnięty. Do końca pierwszego kwartału zostanie zaszczepionych około 3,5 mln osób. czyli udało nam się o blisko 20 proc. ten cel przekroczyć.

Minister zapowiedział też wprowadzenie zmian do kalendarza szczepień po konsultacji z radą medyczną działającą przy premierze Morawieckim.
– Chcemy wydłużyć czas między podawaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki – wyjaśnił. – Aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu zmiany można wprowadzić bez żadnego uszczerbku dla skuteczności. A dzięki temu będzie można też przyspieszyć szczepienia.

Zgodnie ze zmianami od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od podania 1. dawki, a druga dawka szczepionki Pfizer – po 42 dniach, czyli maksymalnym czasie dopuszczonym przez producenta. Do tej pory było to 21 dni. Natomiast osoby, które przeszły covid-19, będą szczepione 6 miesięcy od zakażenia jedną dawką szczepionki, co jest zgodne z najnowszą wiedzą medyczną.

– Do 7 marca zaszczepionych zostanie ponad 90 proc. nauczycieli: szkół podstawowych, średnich i wykładowców – mówił minister. – Do 14 marca zakończymy szczepienia wszystkich nauczycieli. 8 marca rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy 0. Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby z tej grupy, które dotąd nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione.

10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B – pacjentów przewlekle chorych. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób z tej grupy. 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla osób powyżej 69 roku życia i dla rocznika 1952. Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 do 24 marca 1952-1956. Natomiast od 25 do 27 marca będzie się odbywała rejestracja osób w wieku 70 plus.

22 marca rozpocznie się szczepienie osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach – szczepienia kolejnych roczników.

Minister przypomniał, że cały czas pacjenci mają do dyspozycji trzy kanały rejestracji: całodobowa infolinia – 989, e-Rejestracja – dostępna na stronie NPS lub SMS – na numer 664 908 556.
– Namawiamy seniorów, żeby skorzystali z internetowego formularza – mówił minister. – Infolinia oddzwoni do osoby, która zostawiła tam swoje dane i infolinia oddzwoni do nich w pierwszym rzędzie.

Wiceminister Anna Goławska wyjaśniła, jak będą szczepieni pacjenci przewlekle chorzy z grupy 1B. Wszyscy otrzymają e-skierowania do 10 marca.
– Ich wystawienie jest możliwe, bo informację o tym, kto powinien otrzymać takie skierowanie będziemy mieli ze sprawozdawczości Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśniła. – NFZ jest w stanie to wygenerować po numerach chorób.

Osoby dializowane będą szczepione w stacjach dializ, do których przyjeżdżają na dializy i tam powinny się umówić na szczepienia. Osoby z chorobą nowotworową będą szczepione w swoich ośrodkach. Pozostali chorzy będą się szczepili w wybranych punktach. Osoby, które nie mogą opuścić domu ze względu na stan zdrowia, mogą za pośrednictwem lekarza POZ zgłosić chęć zaszczepienia, wówczas zespół szczepiący przyjedzie do nich do domu.

Wiceminister przypomniała też, że szczegółowe wytyczne dla punktów szczepień, lekarzy i pacjentów znajdują się na stronie szczepimy się.pl.

Strona głównaWiadomości z PolskiMinister Dworczyk zapowiada zmiany w systemie szczepień