Minister Błaszczak na lotnisku w Krzesinach. Piloci kończą szkolenie

Mariusz Błaszczak, Mark Brzeziński fot.MON

Załogi samolotów F-35 zakończyły cykl szkolenia specjalistycznego – w uroczystej odprawie przygotowanej z tej okazji w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu weźmie udział Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej.

O wizycie ministra poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Uroczystość odbędzie się 11 kwietnia o godz. 12.00 w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

MON przypomniało, że 32 myśliwce F-35A Lightning II Block 4 wraz z systemem wsparcia i szkolenia zostały zamówione pod koniec stycznia 2020 r.
„Polska jest dziesiątym państwem NATO pozyskującym tego typu maszyny” – informuje ministerstwo. – „Dzięki nim polskie siły powietrzne wchodzą w nowy etap rozwoju, dołączając do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, będące swoistymi centrami dowodzenia podczas operacji powietrznych. F-35 wyróżniają się interoperacyjnością, współpracując np. z systemem PATRIOT, zakupionym przez Polskę w 2018 r. i z samolotami F-16, użytkowanymi przez Siły Powietrzne RP”.

Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz naziemny system szkoleniowy, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów lotu. Z kolei w skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, informatyczny system zarządzania eksploatacją oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. Umowa zapewnia też pełne wsparcie logistyczne samolotów oraz pozostałego sprzętu do 2030 roku i pakiet modernizacyjny, zgodnie z którym na samolotach dostarczonych w ramach wcześniejszych transzy zostaną zaimplementowane modyfikacje wprowadzone przez producenta w kolejnych partiach.

Jak przypomina MON, dostawy samolotów F-35A dla Polski będą realizowane w latach 2024-2030, a sześć pierwszych zostanie rozmieszczonych w jednej z baz lotniczych na terytorium USA i tam będą się szkolić w ich obsłudze polscy piloci oraz personel techniczny. Przylot pierwszych samolotów do Polski ma nastąpić na przełomie roku 2025/26.

Podziel się:

Ostatnio dodane: