Miejski szpital świętuje okrągłą rocznicą. I to którą!

szpital im. Raszei fot. UMP

“Razem z Profesorem 5 czerwca świętujemy 70-lecie powstania Szpitala” – napisali na swoim profilu społecznościowym pracownicy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei. Z okazji urodzin na uroczystej gali zostaną uhonorowani pracownicy najdłużej związani z placówką.

Szpital powstał w 1953 roku, dokładnie 5 czerwca, a w lipcu już przyjął pierwszych pacjentów. Jego patronem został prof. Franciszek Raszeja, absolwenta Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego i jednego z pięciu założycieli Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w 1928 roku. Po habilitacji w 1931 r. został dyrektorem szpitala ortopedycznego w Swarzędzu. To dzięki niemu w 1935 ponownie otwarto szpital ortopedyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego został jego dyrektorem. Rok później uzyskał tytuł profesora.

W grudniu 1939 roku prof. Raszeja został ordynatorem oddziału chirurgicznego szpitala PCK w Warszawie i jednym z wykładowców na tajnym Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Zginął 21 lipca 1942 roku zastrzelony przez gestapowców w getcie warszawskim, gdzie udał się na konsultację medyczną, mając legalna przepustkę. Razem z nim zginął pacjent, jego rodzina, dwaj żydowscy lekarze i pielęgniarka.

Historia szpitala dorównuje historii jego patrona – to właśnie do szpitala im. Raszei trafiło najwięcej rannych robotników w czasie Poznańskiego Czerwca 56. Ówczesny dyrektor, dr Józef Granatowicz, zdecydował, że szpital trzeba przekształcić w powstańczy lazaret, jak powiedział Radiu Poznań dr Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei. Decyzja była jak najbardziej uzasadniona – szpital od początku istnienia mieścił się przy ul. Mickiewicza, a po sąsiedzku, przy Kochanowskiego, znajdował się Urząd Bezpieczeństwa i to tu miały miejsce najostrzejsze starcia z powstańcami. Wtedy do szpitala trafiło ponad 60 osób, a ratowała je między innymi pracująca tam wówczas pielęgniarka Aleksandra Banaszak, bohaterka Poznańskiego Czerwca.

Obecnie szpital liczy 299 łóżek i rocznie przyjmuje około 16 tys. pacjentów w swoich oddziałach. Placówka zatrudnia ponad 650 osób i ci, którzy najdłużej w niej pracują, zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali, zaplanowanej 5 czerwca w Teatrze Polskim.

Sami pracownicy szpitala doskonale pamiętają o urodzinach placówki. Napisali o tym na swoim profilu społecznościowym na Facebooku.
“Pracownicy Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu często “idą do Franka”, “są u Franka” określając w ten żartobliwy sposób miejsce pracy” – czytamy wpis. – “Kim jest “Franek”? Prof. Franciszek Paweł Raszeja jest patronem Szpitala, uhonorowany pośmiertnie tytułem Sprawiedliwego wśród Narodu Świata. Jego życiorys (znajduje się na stronie Szpitala), to gotowy scenariusz na film. Razem z Profesorem 5 czerwca świętujemy 70-lecie powstania Szpitala”.

Podziel się: