Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 9 maja, 2024

Miejscy urzędnicy będą się komunikować prostym językiem. Deklaracja już podpisana

Podczas V Forum Prostego Języka przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania podpisali “Deklarację prostego języka” , dołączając do instytucji, które chcą dążyć do prostej komunikacji. Jak informuje miasto na swojej stronie – takie działania są podejmowane od kilku lat.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (wcześniej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju) jako pierwsze w kraju wspólnie z Pracownią Prostej Polszczyzny z Wrocławia przygotowało reformę języka urzędowego w swoich strukturach i wydała pierwszy poradnik dla urzędników “Jak pisać o Funduszach Europejskich”? Dzięki temu 3 października 2018 roku po raz pierwszy została podpisana “Deklaracja prostego języka”. Podpisali ją przedstawiciele ministerstw, do których stopniowo dołączały inne instytucje rządowe i samorządowe. Obecnie jest ich już 68.

“Każda instytucja, która zdecyduje się na podpisanie deklaracji, zobowiązuje się, że będzie dążyć do tego, aby jej pracownicy przestrzegali zasad prostego języka w mowie i piśmie i szerzyli je wśród innych” – informuje Urząd Miasta Poznania. – “Powinna też tworzyć standardy językowe i zachęcać do ich stosowania, a także uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenia. Urząd Miasta Poznania już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz prostej komunikacji, podpisanie deklaracji stało się więc kolejnym ważnym krokiem w realizacji tego przedsięwzięcia”.

Urząd miasta podczas podpisywania reprezentował Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP, a oprócz magistratu deklarację podpisały: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wielkopolski Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańMiejscy urzędnicy będą się komunikować prostym językiem. Deklaracja już podpisana