Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Ponad 150 filmów (pełnometrażowych i krótkometrażowych), ponad 100 seansów, ponad 200 gości, ponad 20 tysięcy widzów. W Poznaniu rozpoczął się jeden z najstarszych festiwali filmowych Ale Kino!

Impreza potrwa do 9 grudnia i w tym czasie miłośnicy kina nie będą narzekać na nudę. A warto wiedzieć, że filmy konkursowe wyłoniono spośród trzech i pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń!

Poza konkursem funkcjonują także sekcje specjalne: Panorama, Ale Kino! z piłką Ale Kino! z historią, Ale Kino! z rodziną czy Ale Kino! najnajmłodszego widza. Odbywają się również liczne wydarzenia towarzyszące: Wielka Przygoda z Filmem, Warsztaty Filmuj z Gwiazdą, Ale Kino! Mikołaj na Wspólnej, działania z Polską Światłoczułą, a do tego Industry/ Education Pro czy Forum Nauczycieli i Filmowców przeznaczone dla profesjonalistów z branży oraz pedagogów z pasją.

Liczby i „wymienianki” nie są jednak w stanie oddać emocji związanych z pokazami, dyskusji po nich, oficjalnych i kuluarowych spotkań z twórcami ze wszystkich stron świata, a także działań praktycznych, podczas których można stanąć i za kamerą, i przed kamerą. Filmy walczą o nagrody: Złotych Koziołków od dorosłych jurorów oraz Marcinków (od jury dziecięcego) i Marcinów (od jury młodych). Niektóre wyjadą z Poznania z trofeami, dla innych najważniejszą nagrodą będzie to, że zapadły w czyjąś pamięć, że wpłynęły na czyjeś realne życie. Może ten ktoś nakręci swój własny film, który zobaczymy na Ale Kino! już za kilka lat?

Ale Kino! obchodzi w tym roku 55 urodziny, jest zatem jednym z najstarszych festiwali filmowych w Polsce (więcej lat ma tylko Krakowski Festiwal Teatralny) oraz jednym z najstarszych festiwali filmów dla dzieci i młodzieży w Europie (tu wyprzedza go czeski Zlin). Pierwsze poznańskie pokazy odbywały się od 1963 roku w Kinie Pałacowym – niezupełnie tym samym, które gości dziś festiwalowych widzów. Ta przestrzeń bardzo się zmieniła, a Pałac Kultury sprzed lat jest dziś Centrum Kultury Zamek. Zmieniał się także festiwal – od lat jest marką doskonale rozpoznawalną w branży na całym świecie. Ma też swoją wierną publiczność – pierwsi widzowie przyprowadzają dziś na seanse nie tylko swoje dzieci, ale i wnuki, bo mają poczucie, że wspólne oglądanie, przeżywanie i dyskutowanie o filmach to coś niepowtarzalnego i cennego. Bilety na szkolne seanse rozchodzą się już pierwszego dnia – nauczyciele czekają bowiem w blokach startowych, żeby zaraz po ogłoszeniu seansu robić rezerwacje. Niebagatelne znacznie ma też cena: 8 i 5 zł!

Seanse odbywają się w Multikinie 51, Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej w Poznaniu. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka. Dokładny program festiwalu i towarzyszących mu imprez znajduje się na stronie alekino.com.

MFFMW Ale Kino, el

Strona głównaKulturaMiędzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!