Miasto powinno pomóc poznańskim przedsiębiorcom? Radny złożył interpelację

Międzynarodowe Targi Poznańskie Poznań fot. Sławek Wąchała

Ulgi dla przedsiębiorców płacących podatki w Poznaniu, specjalna karta rabatowa i zniżka na wynajem stoiska targowego. Takie udogodnienia dla poznańskich firm proponuje radny Grzegorz Jura, który złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta.

Czasy dla firm, zwłaszcza tych mniejszych i mniej zamożnych, są bardzo ciężkie – a sądząc po prognozach ekonomistów, najgorsze jeszcze przed nimi. Dlatego radny Grzegorz Jura pomyślał o wsparciu dla poznańskich firm.

Samorząd powinien pomóc przedsiębiorcom

– Pomoc przedsiębiorcom i wspieranie lokalnego biznesu jest szczególnie potrzebne w okresie kryzysu gospodarczego i pesymistycznych perspektyw ekonomicznych – wyjaśnia radny. – Jako samorząd powinniśmy zabiegać o przyrost liczby przedsiębiorstw płacących w Poznaniu podatki oraz ich rozwój. Wzorem karty OK Poznań dla mieszkańców samorząd miasta mógłby stworzyć kartę benefitów dla płacących w Poznaniu podatki przedsiębiorstw. Zanim jednak powstałby system karty proponuję zniżkę dla płacących w Poznaniu podatki przedsiębiorstwom na wynajem stoiska targowego podczas organizowanych przez MTP, miejską spółkę targach branżowych.

To właśnie pomysł Osobistej Karty Poznańskiej OK Poznań spowodował, że radny wpadł na pomysł przygotowania podobnego systemu rabatów i benefitów dla firm.
„Około 800 mln-1 mld zł dochodów własnych miasta Poznania stanowią podatki od przedsiębiorstw, w postaci PIT, CIT czy podatku od nieruchomości, co stanowi około 30 proc. całości dochodów własnych miasta” – pisze radny w swojej interpelacji. – „W Poznaniu na koniec grudnia 2020 r. w rejestrze REGON dla województwa wielkopolskiego ujętych było 118,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Poznaniu. Poznań, po Warszawie, ma najwyższy wskaźnik liczby podmiotów na liczbę mieszkańców. W 2020 r. liczba podmiotów migrujących z Poznania wyniosła 1788, jednocześnie migrowało do Poznania 1184 przedsiębiorstw, co w rezultacie większego odpływu z Poznania niż napływu podmiotów na jego teren odnotowano ujemne saldo migracji, które wyniosło łącznie 604 jednostki”.

System benefitów dla firm sprawiłby, że miasto byłoby jeszcze bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców – radny zauważa, że Poznań w konkursie Prime Property Prize 2020 zajął 1. miejsce i otrzymał miano Miasta Przyjaznego Inwestorom, a taki tytuł tym bardziej zobowiązuje do większych starań o przedsiębiorców.
„Nie wszystkie narzędzia i możliwości, które posiada samorząd zostały uruchomione, w celu dbania o lokalnych przedsiębiorców” – uważa radny.

Zniżki na MTP

Dlatego miasto powinno podjąć działania na rzecz benefitów dla podmiotów gospodarczych, żeby im także płacenie podatków w Poznaniu przynosiło wymierne korzyści. A do czasu opracowania ich zasad poznańscy przedsiębiorcy mogliby otrzymywać znaczą zniżkę na najem stoiska targowego podczas imprez organizowanych przez MTP. Takie rozwiązanie, zdaniem radnego, można wprowadzić stosunkowo szybko.

„W związku z bieżącą sytuacją gospodarczą, niepewną i trudną do przewidzenia, z ogromnymi obciążeniami dla przedsiębiorców przez zmiany podatków, inflację i spadające prognozy gospodarcze oferta zniżek dla wystawcy szukającego nowych rynków zbytu byłoby świadectwem troski o liczną grupę mieszkańców” – podkreśla radny w interpelacji. – „Oczywistym jest, że dalszy rozwój przedsiębiorstwa wpływa na dalszy rozwój rynku pracy i gospodarki w ogóle. Warto zaznaczyć, że w Poznaniu funkcjonuje znaczna liczba start-upów, dla których szczególnie ważne w celu osiągnięcia sukcesu potrzebne są właśnie promocja i prezentacja przed potencjalnymi odbiorcami. Taką możliwość dają właśnie targi branżowe organizowane przez miejską spółkę Międzynarodowe Targi Poznańskie”.

Jednak, jak zaznacza radny, ponieważ tylko część firm prowadzi ten rodzaj działalności, który umożliwiałby im skorzystanie ze zniżki na imprezach targowych, postuluje też o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad kartą rabatową dla poznańskich przedsiębiorców. Treść interpelacji wysłał także do zarządu MTP.

Podziel się:

Ostatnio dodane: