Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację wojewody Zbigniewa Hoffmanna. Kto go zastąpi?

Mateusz Morawiecki, premier Polski, przyjął rezygnację Zbigniewa Hoffmanna ze stanowiska wojewody wielkopolskiego.

Zbigniew Hoffmann startował w wyborach parlamentarnych do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk mandat zdobył, co oznacza, że nie może być już wojewodą. Z tego względu złożył rezygnację, która została dzisiaj przyjęta przez Mateusza Morawieckiego. Na swoim stanowisku Hoffmann był od 9 grudnia 2015, kiedy na urząd powołała go Beata Szydło, która wówczas była premierem Polski.

– To niezwykle intensywny czas ze względu na realizowane przez wojewodów zadania. W Wielkopolsce udało nam się sprawnie wprowadzić wiele rządowych programów, które mają historyczne i przełomowe znaczenie dla mieszkańców naszego województwa. Po raz pierwszy po 1989 roku rząd dzięki takim transferom społecznym jak Rodzina 500 Plus, Maluch Plus, wyprawka szkolna dla ucznia czy Senior Plus realnie pomógł polskim rodzinom. Z drugiej strony do gmin i powiatów płynęły setki milionów złotych na poprawę infrastruktury drogowej – to prawdziwy skok cywilizacyjny, dzięki któremu poprawiły się standardy i bezpieczeństwo dróg publicznych. Nie możemy zapominać także o zastopowaniu pewnych złych tendencji, tzw. „zwijania państwa”. Przywracaliśmy komisariaty policji i przekazywaliśmy znaczne środki na sprzęt i inwestycje dla PSP oraz OSP, stawiając na ich rozwój. Rządowe środki kierowaliśmy również do szpitali, co pozwoliło na liczne inwestycje w nowoczesny sprzęt i infrastrukturę – podsumowuje Zbigniew Hoffmann.

Były już wojewoda w kilku ciepłych słowach wypowiedział się o samorządowcach z którymi współpracował podczas pełnienia swojej kadencji. – Były sytuacje niespodziewane wymagające bezpośredniej reakcji. Z jednej strony, np. w 2017 roku mieliśmy do czynienia z gwałtownymi nawałnicami, z drugiej – w tym roku z warunkami suszowymi. Wszystkie te działania wymagały bliskiej współpracy z wielkopolskimi samorządami – z wójtami, burmistrzami, prezydentami i starostami. Tę współpracę oceniam bardzo pozytywnie, przede wszystkim z zyskiem dla Wielkopolan, którym również dziękuję za zaufanie i wiele wyrazów sympatii, z jakimi się spotkałem w trakcie całej kadencji – mówił Hoffmann.

Tymczasowo obowiązki wojewody będzie pełnić Aneta Niestrawska, która jest wicewojewodą.

Kto zastąpi Zbigniewa Hoffmanna na stanowisku?

Najczęściej w tym kontekście mówi się o dwóch osobach: Filipie Żelaznym i Tadeuszu Dziubie. Pierwszy jest obecnie radnym PiS w Radzie Powiatu Poznańskiego. Tadeusz Dziuba jest wieloletnim posłem oraz m.in. byłym wojewodą. W ostatnich wyborach nie udało mu się natomiast ponownie wejść do Sejmu, mimo dobrego miejsca na liście wyborczej.

Strona głównaWielkopolskaMateusz Morawiecki przyjął rezygnację wojewody Zbigniewa Hoffmanna. Kto go zastąpi?