Poznań: stacjonarna Manifa 2019 na Ostrowie Tumskim

Co roku w okolicy Dnia Kobiet przez centrum Poznania przechodzi Manifa, doroczna demonstracja feministyczna. Jednak w tym roku Manifa będzie stacjonarna. Z powodu, jak twierdzą organizatorki, działań polityków.

Manifa jest oddolnym ruchem opartym na wspólnocie i solidarności walk, wzajemnej trosce, umiejętności słuchania i empatii. Idący w tym przemarszu wyrażają w ten sposób sprzeciw przeciwko dyskryminacji wszelkiego rodzaju, wykluczeniom i zgodzie na przemoc.

Przez całe lata uczestyniczki i uczestnicy Manify przechodzili w pokojowym, zazwyczaj bardzo kolorowym i radosnym przemarszu przez centrum Poznania. W tym roku, jak się okazuje, po raz pierwszy nie będzie to możliwe.

„Na dzień 2, 3, 7 i 8 marca skrajnie prawicowe i konserwatywne ugrupowania zarejestrowały około 100 kontrdemonstracji, blokujących kluczowe miejsca miasta od godzin porannych do późnowieczornych” – informują organizatorki Manify. Ich zdaniem zostały one zarejestrowane wyłącznie po to, by Manifa nie mogła przejść przez miasto. Warto dodać, że w latach poprzednich takich kontrdemonstracji nie było, odbywała się najwyżej jedna lub dwie i policja nie miała problemu, by dopilnować porządku.

Jak będzie w tym roku? Manifa się odbędzie, ale będzie stacjonarna. Uczestnicy spotkają się zgodnie z planem 2 marca o godzinie 14.00 na Ostrowie Tumskim, przy Katedrze.
„Gdy księża, politycy, szefowie, osoby publiczne działają przeciwko nam, my zwracamy się do siebie nawzajem, by działać razem, oddolnie” – apelują organizatorki. – „Dość zamykania nam ust, kiedy mówimy o przemocy ze strony Kościoła i państwa! Nie dajmy się podzielić i zarazić nienawiścią. Tylko łącząc nasze walki, możemy stawić opór przemocy władzy! Lokatorki i pracownice fizyczne, nauczycielki i osoby z niepełnosprawnościami, uchodźczynie i matki, nastolatki i osoby transpłciowe – to tylko niektóre z nas. Jesteśmy silne – razem silniejsze!”.

Chętni mogą pomóc w robieniu transparentów na Manifę – odbędzie się ono 27 lutego w Galerii Miejskiej Arsenał o 15.30. Natomiast po Manifie LAB (Grochowe łąki 5) zaprasza od 23.00 na Manifa 2019 Afterparty. Zagrają Oramics: Rui Ho.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: