Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Malta Festival Poznań. Co w tym roku zobaczymy na festiwalu Malta?

“Geografie wyobraźni” – pod takim hasłem przewodnim na przełomie czerwca i lipca, odbędzie się Malta Festival . W tym roku będzie teatralnie i tanecznie.

“Haiti, Singapur, Kongo, Białoruś, Turcja – to kraje przywoływane w projektach artystów i artystek zaproszonych na tegoroczną Maltę. Rozstrzelone na mapie świata geograficzne miejsca zyskują swoją tożsamość w gestach, ruchach, wierzeniach i kulturze zamieszkujących je ludzi. To geografii ich wyobraźnia nadaje sens, a jednocześnie ona sama jest zależna od geograficzno-kulturowych uwarunkowań. I właśnie tę lokalność wyobraźni, jej płynność, czasowość, ruch chcemy uczynić tematem tegorocznej Malty” – tak Michał Merczyński, dyrektor artystyczny festiwalu, i Dorota Semenowicz, jego programerka, otwierają tekst programowy 33. Malta Festival Poznań. To wyjaśnienie hasła “Geografie wyobraźni/Geographies of Imagination/Географії уяви”.

Festiwal Malta rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 2 lipca, a podczas pięciu dni widzowie i widzki zobaczą prawie 50 wydarzeń, odbywających się w różnych przestrzeniach festiwalowych. Tradycyjnie już centrum festiwalowe będzie się mieścić w siedzibie Fundacji Malta w Arkadii, przy ul. Ratajczaka 44.

Pierwszymi przedstawionymi punktami programu są cztery spektakle teatralno-taneczne. Multidyscyplinarny spektakl “Yishun Is Burning” w reżyserii singapursko-niemieckiego artysty Choy Ka Faia jest poświęcony azjatyckiemu szamanizmowi, a dokładnie duchowej praktyce z Yishun, jednego z przedmieść Singapuru. Spektakl to wielokulturowa impreza taneczna z elementami voguingu, celebrująca poszukiwanie duchowości w tańcu.

Przedstawienie afrobrazylijskiej twórczyni Any Pi “The Divine Cypher” to haitańskie rytuały wudu i ich miejsce we współczesnej rzeczywistości, a przede wszystkim w tańcach miejskich. Performans jest podróżą w czasie, łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, taniec i obraz, wyobrażenie i rzeczywistość.

Białoruski performer Igor Shugaleev we współpracy z Sergeyem Shabohinem stworzył spektakl o nieustannym i bolesnym poszukiwaniu wolności “Ich heiße Frau Troffea”. To historia tytułowej Troffei, która w XVI wieku niespodziewanie dla siebie samej zaczęła gorączkowo tańczyć przez cały dzień i noc na jednej z wąskich uliczek Strasburga, co wywołało epidemię tańca w całej ówczesnej Europie.

Uliczne przedstawienie Patricka Zizy “Dandyism” z kolei zostało zainspirowanie kongijskim zjawiskiem saperów (sapeurs) z początku XX wieku, gdy skolonizowana ludność środkowej Afryki anektowała na swoje potrzeby styl ubioru Europejczyków, z garniturami, kapeluszami i laskami, tworząc swoistą subkulturę wielkomiejską.

Na spektakle – z wyjątkiem przedstawienia Patricka Zizy – obowiązują bilety dostępne na platformie ToBilet. Po spektaklach zaplanowano rozmowy z ich twórcami: Choy Ka Faiem, Aną Pi i Igorem Shugaleevem. Oczywiście jak co roku odbędzie się plenerowa parada otwarcia i koncert finałowy, a także warsztaty, spotkania, silent disco i wiele innych atrakcji. Szczegółowy program zostanie podany w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Strona głównaKulturaMalta Festival Poznań. Co w tym roku zobaczymy na festiwalu Malta?