Małgorzata Kidawa-Błońska: „Wybory prezydenckie 10 maja 2020 roku nie mogą się odbyć!”

Kandydatka na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej zaapelowała w liście otwartym do pozostałych kandydatów, by nie brali udziału w wyborach. Sama zawiesiła kampanię wyborczą.

Jej zdaniem powinny zostać odwołane ze względu na sytuację epidemiologiczną i nazwała organizowanie wyborów w takiej sytuacji „działaniem wręcz zbrodniczym”.

LIST OTWARTY W SPRAWIE WYBORÓW PREZYDENCKICH 10 maja 2020 roku

Do wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP

Jako naród, jako wspólnota, stanęliśmy przed niebezpieczeństwem, które nie ma precedensu w naszej najnowszej historii. Zagrożone jest życie, zdrowie oraz byt Polek i Polaków. Nie ma dziś w Polsce innego zadania niż walka z epidemią i jej skutkami.

W tej sytuacji organizowanie wyborów prezydenckich byłoby działaniem wręcz zbrodniczym. Nie wolno narażać życia ludzkiego – z tą zasadą powinien zgodzić się każdy. Szczególnie ktoś, kto chce ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Nie wyobrażam sobie, jak można prosić ludzi o zaufanie i jednocześnie namawiać ich, aby ryzykowali swoim życiem i zdrowiem.

Dlatego wybory 10 maja 2020 roku nie mogą się odbyć! Jeśli jednak rządzący będą trwać w tym uporze, to muszą wiedzieć, że ponoszą pełną odpowiedzialność za straszliwe skutki dla życia i zdrowia obywateli. W takiej sytuacji apeluję do wszystkich wyborców, aby nie uczestniczyli w wyborach 10 maja 2020 roku. Jeśli nie można inaczej, niech odpowiedzią na nieodpowiedzialność władzy będzie powszechny bojkot.

Wybory powinny się odbyć wtedy, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne dla ludzi.

Proszę wszystkich obywateli: zostańcie w domu! Zadbajcie o siebie i najbliższych. Jeśli możecie, pomóżcie sąsiadom i każdemu, kto tej pomocy potrzebuje.

Jednocześnie wzywam pozostałych kandydatów, aby postąpili właściwie. Czas na jasną deklarację. Dziś wszyscy zdajemy test na odpowiedzialność i przyzwoitość. Jeśli zachowamy jedność, pokonamy wszelkie przeciwieństwa.

Małgorzata Kidawa-Błońska

Kandydatka na prezydenta poinformowała też, że zawiesza swoją kampanię. To nie znaczy, że rezygnuje z kandydowania, ale wybory musza się odbyć w takich warunkach, żeby Polacy mogli w nich wziąć udział – a dziś, w czasie pandemii, nie jest to możliwe. Dlatego zamierza teraz zajmować się wypełnianiem swoich poselskich obowiązków do czasu, a zagrożenie minie.

el