piątek, 19 kwietnia, 2024

Majowa Noc Muzeów w Muzeum Broni Pancernej

Ta realna nie może się odbyć z powodu koronawirusa, ale muzeum zaprasza na Wirtualną Noc Muzeów 16 maja o godzinie 20.00. A przewodnikiem będzie sam szef oddziału ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

Mimo tylko wirtualnej obecności organizatorzy akcji zapewniają, że będzie ona niezapomniana – i będzie też dobrym przygotowaniem do wizyty na żywo w placówce, gdy pandemia minie i już będzie to możliwe.

Przypomnijmy, że muzeum powstało w latach 1963-1964, na terenie koszar na Sołaczu. Początkowo była to kolekcja służąca jako pomoc dydaktyczna dla podchorążych Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej w Poznaniu. Na potrzeby kolekcji, w roku 1964, została wybudowana specjalna hala (750 metrów kwadratowych), w której pojazdy pancerne były przetrzymywane aż do czasu przenosin do siedziby przy ul.3 Pułku Lotniczego. Pierwszymi pojazdami wchodzącymi w skład kolekcji były m.in. IS-2, IS-3, T-34/85, ISU-152[1].

Funkcję dydaktyczną kolekcja spełniała do roku 1993, kiedy to została rozwiązana Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Pancernych. W miejsce Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych, w koszarach przy ul. Wojska Polskiego, powstało Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, przejmując kolekcję. W strukturach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, kolekcja istniała jako “Sala Tradycji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (potocznie zwana Muzeum Broni Pancernej)”.

W grudniu 2008 kolekcja 37 pojazdów muzeum została wpisana do Rejestru Zabytków Wielkopolski. W marcu 2015 roku Sala Tradycji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zostaje przekształcona w muzeum i staje się oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. 4 października 2019 r. Muzeum Broni Pancernej otwiera się dla zwiedzających w siedzibie przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4 w Poznaniu. Jak wygląda muzeum i co zawiera – zobaczycie tutaj.

Wszyscy chętni do zwiedzania powinni się punktualnie stawić na profilu facebookowym muzeum. Wycieczka rusza o 20.00.

MBP, el

Strona głównaPoznańMajowa Noc Muzeów w Muzeum Broni Pancernej