Dzik w Warcie fot. OSP Luboń

Luboń: Strażacy zaleźli padłego dzika nad Wartą. Chorował na ASF?

Lubońscy strażacy ochotnicy wyciągnęli z wody Warty dryfujące ciało dzika. Czy chorował na afrykański pomór świń?

Strażacy zostali powiadomieni o dziku 6 stycznia około godziny 17. Jak się okazało, dzik znajdował się w wodzie, jakieś dwa metry od brzegu rzeki. Strażacy go wyciągnęli i przetransportowali na wał, gdzie przekazano go firmie KOM-LUB.

Zwierzę zostanie dziś zbadane przez weterynarza na obecność wirusa ASF – afrykańskiego pomoru świń. Jednak strażacy przypuszczają, że może to być dzik, który został uderzony przez samochód osobowy – kilka dni temu przeprowadzali właśnie taką interwencję w okolicy.

Strażacy przypominają, że każdy, kto znajdzie padłego dzika, powinien natychmiast zawiadomić o znalezisku powiatowego lekarza weterynarii dla tego rejonu, straż miejską lub gminną, policję albo samorząd gminy. Miejsce znalezienia należy oznaczyć, by właściwe służby bez problemu je znalazły i precyzyjnie opisać je służbom.

OSP Luboń, el

2
Dodaj komentarz

avatar
Małgorzata van Brenk
Małgorzata van Brenk

“Dziki nie odwiedzają swoich kuzynek w chlewni, a świnie nie spotykają się z dzikami aby sobie pobuchtować wspólnie w lesie… Wirusa ASF przenosi między nimi człowiek. I właśnie na tę przyczynę wskazywała Komisja Europejska przestrzegając przed rozszerzaniem się ASF na skutek myśliwskiego odstrzału dzików.” https://niechzyja.pl/asf-kto-naprawde-roznosi-te-chorobe/