Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania 25 lutego zamieściło link do mapy, na której można znaleźć schrony, bo coraz więcej osób pytało właśnie o nie. Dziś linku już nie ma, są za to ogólne zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Strach przed wojną i – niestety – wiara w fałszywe informacje sprawiły, że wielu poznaniaków ustawiło się w kolejkach po paliwo, oblega też sklepy spożywcze robiąc zapasy na wypadek, gdyby wojna przeniosła się na terytorium naszego kraju.
I co ciekawe, po doniesieniach z Kijowa, gdzie większość mieszkańców koczuje na stacjach metra, wielu poznaniaków zainteresowało się schronami w Poznaniu – zapewne dlatego, że metrem, niestety, nie dysponujemy, a jeden długi tunel na Franowie to stanowczo za mało. Pytań jest tak dużo, że CZK postanowiło opublikować specjalny komunikat w tej sprawie:
„Szanowni Państwo, w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi lokalizacji schronów oraz schronów przeciwlotniczych na terenie miasta Poznania przesyłamy link do wyszukiwarki budowli ochronnych” – czytamy w informacji. Link odsyłał do mapy Geopozu, na której między innymi można znaleźć też lokalizacje obiektów obronnych. W Poznaniu, jako w dawnej twierdzy, schronów, bunkrów i umocnień nie brakuje, swoje własne ma nawet całkiem sporo bloków z lat 50.
Jednak CZK szybko usunął ten post i zamiast tego wkleił ogólne zasady bezpieczeństwa zalecane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Szukania schronów już nie polecają, za to ostrożność przy korzystaniu z informacji w internecie.
https://www.facebook.com/czkpoznan/posts/4798146170239153
Miejmy nadzieję, że to uspokoi przekonanych o konieczności szukania bezpiecznego schronienia.