czwartek, 28 marca, 2024

Lewica z planem pomocy dla osób LGBT

Lewica zaprezentowała dzisiaj plan pomocy dla młodych, bezdomnych osób LGBT. Większość zaproponowanych działań miałaby się odbywać w ramach istniejących programów.

Szacuje się, że nawet co piąta osoba bezdomna może być osobą LGBT. Problem dotyczy zwłaszcza młodych osób. Często podczas ujawnienia swojej orientacji seksualnej spotykają się one z brakiem zrozumienia, a czasami nawet muszą zmierzyć się z wyrzuceniem z domu.

– Chodzi o osoby LGBT+, które pozostają w bardzo ciężkiej sytuacji – tłumaczy Piotr Moszczeński, który kandyduje do rady miasta. – W procesie coming outu (ujawnienia swojej orientacji – red.) spotykają się z odrzuceniem ze strony rodziców i czasem się zdarza, na szczęście coraz rzadziej, że takie osoby zostają wyrzucone z domu. Z dnia na dzień zostają pozbawione środków do życia i dachu nad głową i tak naprawdę nie mają się gdzie podziać.

– Mimo, że osoby LGBT stanowią według różnych szacunków od 5 do 10% społeczeństwa, to stanowią aż 20% wszystkich bezdomnych osób młodych. 57% osób LGBT nie ufa policji… Osoby te nie ufają również instytucją publicznych, ponieważ nie kojarzą się im one z bezpieczeństwem. To są instytucje od których bardzo często słyszą złe rzeczy na swój temat. Chcemy to zmienić! Chcemy, żeby służby państwowe i samorządowy system pomocy był otwarty na osoby LGBT+. To wszystko miałoby się odbywać w ramach systemu, który już obecnie istnieje. Chciałbym tutaj wspomnieć przede wszystkim o miejskim centrum interwencji kryzysowej. Osoby z problemami życiowymi mogą tam przyjść i dostać pomoc. W ramach tego centrum działa również hostel, który ma 20 miejsc pobytowych dla osób w stanie kryzysu. Chciałbym, żeby problematyka LGBT została wpisana nie tylko w politykę miejskiego centrum informacji kryzysowej, ale również w politykę instytucji pomocy i edukacji – kończy Piotr Moszczeński.

– Uważamy, jako partia Razem, że wyrzucenie z domu jest formą przemocy w rodzinie – stwierdził Jakub Skurzyński, kandydat do sejmiku. – Mimo tego, zdawałoby się, oczywistego faktu wielkopolski program przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2011 – 2020 nie uwzględnia w ogóle przemocy inspirowanej orientacją seksualną jako problemu i my to chcemy zmienić. Chcemy, żeby ten program uwzględniał problem przemocy wobec osób LGBT, żeby sejmik wojewódzki szkolił swoich pracowników, żeby one w ogóle wiedziały, że w Poznaniu osoby wyrzucone z domu pomoc mogą otrzymać… Ale też żeby urzędnicy wiedzieli jak z takimi osobami rozmawiać…

Z racji tego, że większość działań zaproponowanych przez Lewicę odbywałaby się w ramach już istniejących programów, koszty realizacji tych pomysłów byłby minimalne (szkolenia dla urzędników).

Strona głównaPoznańLewica z planem pomocy dla osób LGBT