Marszałek Marek Woźniak, prezydent Łukasz Borowiak podpisanie umowy w sprawie remontu Ratusza fot. UMWW

Leszno: Prawie 2 mln zł na remont leszczyńskiego Ratusza

Remont elewacji, przyziemia i przebudowa instalacji odgromowej. Marszałek Marek Woźniak podpisał umowę z Łukaszem Borowiakiem, prezydentem Leszna, na dofinansowanie remontu leszczyńskiego Ratusza z WRPO 2014+.

– Udało nam się wygospodarować dodatkową pulę środków w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na wsparcie projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego – powiedział marszałek. – Dzięki temu osiem projektów z Wielkopolski, w tym także leszczyński, związany z rewitalizacją Ratusza, otrzymały dofinansowanie. Ostatecznie dla Leszna przypadło 1 milion 900 tysięcy złotych, co stanowi 80 procent wartości inwestycji. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną tutaj zagospodarowane w sposób godny i właściwy na bardzo ważny cel dla mieszkańców miasta. Leszczyński Ratusz to piękny obiekt, świadczący o sile tego miasta i jego historii.

Modernizacja Ratusza w Lesznie objęła remont elewacji oraz jego przyziemia. Ratusz wraz z otaczającym rynkiem są zabytkami wpisanymi do rejestru zabytków. To najistotniejsze elementy historycznego układu urbanistycznego i zespołu budowlanego Leszna o znaczeniu krajowym dla dziedzictwa kulturowego. Barokowo-klasycystyczny Ratusz uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ratuszy w Wielkopolsce i kraju.

Rynek i Ratusz stanowią salon kulturalny miasta, oferujący imprezy, z których korzystają mieszkańcy i turyści z całego kraju. Dlatego konieczne było dostosowanie obecnej infrastruktury do współczesnych potrzeb. W ramach projektu wykonano stabilizację rys w systemie „HELIFIX”, renowację kanałów osuszających i detali architektonicznych, remont schodów przed Ratuszem, wymianę tynków zewnętrznych i malowanie, remont blacharki, dachówki, gzymsów, wymianę stolarki okiennej i instalacji odgromowej.

UMWW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze