Leszno: Kolejne ognisko ASF potwierdzone!

Ognisko afrykańskiego pomoru świń już oficjalnie stwierdzono w Ratowicach w powiecie leszczyńskim. Taki komunikat opublikował wczoraj Główny Lekarz Weterynarii.

Jak informowaliśmy dwa dni temu, w Ratowicach w gminie Lipno, zdiagnozowano obecność afrykańskiego pomoru świń. By jednak oficjalnie potwierdzić diagnozę, próbki wysłano do Instytutu Weterynarii w Puławach, Niestety, diagnoza się potwierdziła.

15 czerwca Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 4 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 15 kwietnia 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 4 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń (8 prosiąt, 7 warchlaków, 2 tuczniki), położonym w miejscowości Ratowice, w gminie Lipno, powiat leszczyński, woj. wielkopolskie. Gospodarstwo położone jest na obszarze ochronnym (cześć I załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Ognisko zostało zlikwidowane, a zwierzęta zabite i przekazane do utylizacji.

el