czwartek, 28 marca, 2024

Leszno: Awans dla łączniczki z AK

W leszczyńskim garnizonie miała miejsc szczególna uroczystość. Na stopień majora awansowana została łączniczka z powstania warszawskiego kapitan Joanna Kiąca-Fryczkowska.

Mieszkająca w Lesznie 93-letnia pani kapitan, uczestniczka Powstania Warszawskiego,
17 sierpnia została awansowana na stopień majora. Inicjatorem mianowania na wyższy stopień oficerski był ppłk Dariusz Wyrzykowski, dowódca 125 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Lesznie.

– Jako żołnierze WOT wielką wagę do przywiązujemy do tradycji, jaką dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej – powiedział ppłk Wyrzykowski. – Terytorialsi na swoich mundurach noszą znak „Polski Walczącej” i są spadkobiercami „kotwicy”. Bardzo dużym szacunkiem otaczamy weteranów Armii Krajowej, bo choć dzieli nas czas, to łączy nasz patriotyzm i oddanie ojczyźnie. O awans dla pani Joanny zwróciłem się z wnioskiem do leszczyńskiej WKU, gdzie nadano sprawie odpowiedni bieg. Cieszę się bardzo z awansu pani major.

Panią major Joannę Kiącą-Fyczkowską z leszczyńskimi terytorialsami łączy szczególna więź. Wielokrotnie i chętnie gościła w murach leszczyńskiego batalionu WOT, by opowiadać młodym żołnierzom-ochotnikom o swoich przeżyciach z czasów wojny i powstania warszawskiego.

Joanna Kiąca-Fryczkowska urodziła się 4 lipca 1927 r. w Dęblinie. Jej ojciec służył w Wojsku Polskim i pracował w przemyśle lotniczym jako mechanik. Przed wojną wraz z rodzicami i bratem mieszkała w Warszawie. W czasie okupacji, jako uczennica Szkoły Handlowej przy pl. Trzech Krzyży, wstąpiła do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim służyła w batalionie łączności na Ochocie.

Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziona do niemieckich obozów koncentracyjnych: KL Ravensbrück, KL Salzgitter, KL Bergen-Belsen. Po uwolnieniu wcielona do II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Przeniesiona z Korpusem do Anglii. Po powrocie do kraju ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. Lekarz – specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i geriatrii. Przez wiele lat pracowała jako lekarz we Wschowie.

Od 1977 roku mieszka w Lesznie. Jest prezesem oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lesznie.

12WBOT, el

Strona głównaLesznoLeszno: Awans dla łączniczki z AK