wtorek, 19 marca, 2024

Leszno: ASF w gospodarstwie pod Kościanem? Wyniki są negatywne, ale…

Do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach trafiły próbki ze stada świń z powiatu kościańskiego. Pojawiło się tam podejrzenie wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wyniki badań już są, na szczęście negatywne.

Jak podaje portal farmer.pl, podejrzenie pojawiło się w hodowli liczącej około 1000 świń, w powiecie kościańskim. Objawy kliniczne zaobserwowane u zwierząt zaniepokoiły właściciela, a wezwany lekarz weterynarii potwierdził konieczność wysłania próbek do instytutu w Puławach, żeby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę ASF dzięki badaniom laboratoryjnym.

Gdyby badania w Puławach potwierdziły wystąpienie wirusa – byłby to pierwszy przypadek w Wielkopolsce stwierdzenia wirusa nie u dzików, a w hodowli. Nic dziwnego, że wszyscy okoliczni hodowcy czekali z niepokojem na werdykt.

I wynik na szczęście okazał się ujemny, jak dziś podał farmer.pl, powołując się na informację z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Przeanalizowano ponad 60 próbek krwi pochodzących z tego stada, również materiał pochodzący od trzech padłych świń. Żadna z próbek nie była dodatnia pod kątem ASF.

To kończy strach przed afrykańskim pomorem świń w hodowlach – przynajmniej na razie – nie wyjaśnia jednak, dlaczego świnie padły i dlaczego objawy choroby były na tyle podobne do ASF, że zaniepokoiło to lekarza weterynarii. Inspekcja weterynaryjna będzie prowadziła dalsze badania w tej sprawie.

Przypomnijmy, że , i okolice to prawdziwe zagłębie produkcji wieprzowiny. Produkuje się jej tam najwięcej w Polsce. Pojawianie się wirusa w jednej z hodowli oznaczałoby nie tylko ogromne straty dla właściciela tego stada, ale i dla wszystkich okolicznych hodowców. Już i tam ponoszą oni spore straty z powodu objęcia tej części Wielkopolski żółtą i czerwoną strefą ochronną.

el

Strona głównaKościanLeszno: ASF w gospodarstwie pod Kościanem? Wyniki są negatywne, ale...