wtorek, 16 kwietnia, 2024

Lech Poznań świętuje setne urodziny. Będzie mnóstwo atrakcji!

“Dokładnie 19 marca przypadają setne urodziny Lecha , ale my będziemy je świętować przez cały rok” – zapowiada klub. Wśród atrakcji jest otwarcie klubowego muzeum, a także odtworzenie zegara, który był symbolem stadionu przy Bułgarskiej.

Jak wyjaśnia klub specjalnie dla tych, którzy mogliby mieć wątpliwości co do daty setnych urodzin: “chłopcy z Dębca pod szyldem Lutni, która jest protoplastą dzisiejszego Kolejorza, kopali piłkę już w drugiej połowie 1920 roku. Ale formalności związane z założeniem klubu i zarejestrowaniem go w strukturach okręgowego związku zostały zakończone właśnie 19 marca 1922”. I to dlatego ta data jest uważana za oficjalne urodziny Kolejorza.

Jednak klub nie zamierza się ograniczać do świętowania tylko tego jednego dnia i zaplanowany harmonogram obejmuje aktywności na cały 2022 rok.
“W końcu jeden z trenerów kiedyś powiedział, że w Poznaniu są dwa symbole – koziołki na ratuszowej wieży, a także Lech Poznań. To klub, który rozsławia stolicę Wielkopolski i cały region nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Stąd świętowanie musi też być rozciągnięte w czasie” – tłumaczy klub.

Muzeum Lecha Poznań

Jednym z najważniejszych projektów będzie otwarcie Muzeum Lecha Poznań. Ten pomysł zrodził się już kilkanaście lat temu, ale dopiero w tym roku nabrał w końcu realnych kształtów. Przez kilka miesięcy specjalnie powołany zespół pracował nad koncepcją i gotowe są już projekty. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace budowlane, które pozwolą przygotować powierzchnię przeznaczoną pod muzeum. Wybór padł na pomieszczenie znajdujące się przy sali konferencyjnej, łączące ją z tzw. strefą 0, czyli przedmeczowo zamkniętym obszarem przeznaczonym tylko dla piłkarzy, sędziów i oficjeli. Pomieszczenie to zostanie powiększone kosztem sali konferencyjnej, która zostanie przebudowana, co przez jakiś czas oznaczać będzie utrudnienia, za co z góry przepraszamy.

Zależało nam na tym, żeby muzeum zlokalizowane było w samym “sercu” stadionu przy Bułgarskiej, czyli nieopodal szatni i wyjścia na murawę. Wszystko po to, żeby przeszłość w naturalny sposób mieszała się z teraźniejszością. A umiejscowienie – w kameralnej przestrzeni ponad 100 metrów kwadratowych – przy recepcji i holu głównym sprawia, że muzeum będzie znajdować się idealnie na trasie wycieczek stadionowych.

Muzeum ma łączyć tradycję z nowoczesnością, dlatego oprócz trofeów, pamiątek i replik symbolicznych obiektów będą tu również nowoczesne rozwiązania multimedialne. Szczególne miejsce znajdą wspomnienia związane z występami w europejskich pucharach, w których Lech napisał wyjątkowo barwną historię. Pamiątki są gromadzone od dłuższego czasu, ale klub nadal szuka kolejnych i apeluje do kibiców o pomoc: wszyscy, którzy mogą pomóc zgromadzić przedmioty związane z historią Kolejorza, proszeni są o kontakt pod adresem: [email protected] lub telefonicznie: 698 197 986.

Otwarcie muzeum i zegar stadionowy

“Naszym celem jest to, żeby to było ciekawe miejsce na mapie Poznania, interesujące nie tylko dla fanatyków, ale również dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu” – informuje klub. – “Muzeum będzie miało własną identyfikację wizualną – logo wynika z historycznej typografii i wprost nawiązuje do figury z herbu KKS Lech. Natomiast liternictwo logotypu zostało zainspirowane krojami bezszeryfowymi, które stosowano na klubowych materiałach graficznych od lat 60. do 90. Koszt stworzenia muzeum wyniesie około dwóch milionów złotych i w całości pokryty zostanie z klubowego budżetu, nie posiłkujemy się tutaj żadnymi środkami zewnętrznymi. Prace budowlane ruszą wkrótce, ponieważ uzyskane zostały już wszystkie pozwolenia. Później czeka jeszcze etap zagospodarowania stworzonej przestrzeni według projektu, a finalny etap to oficjalne otwarcie – dokładną datę tutaj podamy w osobnym komunikacie, ale celujemy w ostatni kwartał 2022”.

Klub już latem zaprezentował rocznicowy herb i identyfikację wizualną, a także specjalnie zaprojektowaną koszulkę retro, której wyprodukowano tylko 1922 sztuki. W styczniu miał premierę spot rocznicowy i zakończono zakończono głosowanie w plebiscycie na Złotą XI 100-lecia Lecha, trwa też podsumowanie etapu szkolnego Olimpiady wiedzy o klubie. Wraz ze sponsorem głównym, marką Lech Pils, wybrany został też projekt rocznicowej flagi.

Teraz trwają prace nad odtworzeniem dawnego zegara stadionowego, żeby znów towarzyszył meczom, jakie niebiesko-biali rozgrywają w roli gospodarza. Niedawno na telebimach wyświetlana była elektroniczna wersja zegara i kibice mieli pomysł, żeby odtworzyć ją w wersji 1 do 1. Klub zdecydował się na to – projekt już i trwa produkcja.

Harmonogram obchodów stulecia Lecha Poznań

I KWARTAŁ

– Dedykowane grafiki wokół stadionu

– Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej

– Specjalna oprawa meczu rocznicowego i wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu “Złota XI Stulecia Lecha Poznań”

– Finał akcji “Flaga na 100-lecie” z Lech Pils

– Urodziny 19 marca – pierwszy poznaniak urodzony na 100-lecie

– Duma Poznania – rocznicowy outdoor i flagi w przestrzeni miejskiej

– Konkurs literacki z Wydawnictwem Miejskim Posnania

II KWARTAŁ

– Wydawnictwo rocznicowe: komiks

– Wydawnictwo rocznicowe: książka

– Niespodzianka dla uczestników 14. Poznań Półmaraton

– Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy historycznym stadionie na Dębcu

– Upominki dla najwierniejszych kibiców

– Rocznicowy reportaż

– Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań

– Piknik rocznicowy

III KWARTAŁ

– Wystawa fotograficzna

– Gra miejska zorganizowane we współpracy z PLOT

IV KWARTAŁ (PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ)

– Okolicznościowy branding karty PEKA

– Rocznicowa edycja Lech C

Źródło: Lech Poznań
Strona głównaPoznańLech Poznań świętuje setne urodziny. Będzie mnóstwo atrakcji!