Kukiz’15 zawiesza współpracę z PiS. Poszło o sędziów pokoju

Paweł Kukiz fot. FB Paweł Kukiz

Lider Kukiz’15 oficjalnie poinformował, że od 5 października jego partia nie będzie głosowała wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością. Powodem jest brak ustawy o sędziach pokoju.

Wprowadzenie instytucji sędziego pokoju to jeden z czołowych postulatów Kukiz’15. Sędziowie pokoju mieliby orzekać w najprostszych sprawach, uzupełniając system wymiaru sprawiedliwości, a ich kadencja trwałaby 6 lat.

Projekt ustawy trafił do specjalnej podkomisji – jednak nadal nie jest gotowy na tyle, by trafić na obrady Sejmu. I wiele wskazuje na to, że to PiS opóźnia wejście w życie tego projektu – jeszcze we wrześniu Jarosław Kaczyński zapowiadał rozpoczęcie przez Sejm prac nad reformą wymiaru sprawiedliwości, której elementem miałaby być właśnie instytucja sędziów pokoju.

Jak podaje RMF FM, Paweł Kukiz wyciągnął z tego wniosek, że prace nad ustawą rozpoczną się w październiku. Zapowiedział więc, że jeśli tak się nie stanie, a w harmonogramie prac Sejmu ustawy nie będzie – to zawiesza porozumienie z PiS. Do czasu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju.

Decyzja Pawła Kukiza według radia ma związek z wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego w Koszalinie kilka dni temu – prezes PiS powiedział, że z sędziami pokoju są problemy ze względu na kwestie legislacyjne i on sam ma co do tego projektu wątpliwości. Jego zdaniem potrzebna jest do tego dodatkowa zmiana, spłaszczająca strukturę sądów powszechnych.

Kukiz ogłosił więc, że zawiesza głosowanie z PiS do momentu uchwalenia sędziów pokoju, mimo że do tej pory Prawo i Sprawiedliwość wywiązywało się ze swoich zobowiązań. Nie zamierza jednak głosować przeciwko PiS – ale będzie głosował także razem z opozycją, jeśli uzna, że głosowany akt prawny na to zasługuje.

Podziel się: