Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Kto wybuduje nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu? Wkrótce przetarg!

Widownia na prawie 1200 osób, nowoczesna scena, a wokół park Wody i Muzyki. Tak ma wyglądać Teatr Muzyczny w Poznaniu przy ulicy Św. Marcin i Skośnej – wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby.

– To kolejny krok w kierunku realizacji tak wyczekiwanej przez poznaniaków, a także mieszkańców regionu inwestycji – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2026 roku będzie mógł się poszczycić jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie i największym w Polsce. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój instytucji i otworzy przed nią zupełnie nowe możliwości. Dużym atutem będzie także reprezentacyjna lokalizacja w centrum miasta przy ul. Święty Marcin.

Przetarg w formule “doprojektuj i wybuduj”

Przetarg na nową siedzibę zostanie rozpisany w formule “doprojektuj i wybuduj”, a wykonawca będzie musiał nie tylko postawić budynek, lecz i zagospodarować otoczenie, no i oczywiście projekt wykonawczy musi uwzględniać koncepcję i projekt budowlany autorstwa Atelier Loegler Architekci, który zwyciężył w konkursie na projekt siedziby teatru.

Inwestycję będzie współfinansować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – miasto podpisało stosowną umowę w kwietniu 2022 roku.
– Pracownicy teatru to wyjątkowy, wybitny zespół, który ma zdolność realizacji wielkich przedsięwzięć musicalowych – mówiła Jadwiga Emilewicz, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, członek rady teatru. – Zarówno licencyjnych, jak i własnych autorskich projektów, jak np. “Virtuoso” czy ostatnia premiera – spektakl o Irenie Sendlerowej, który wzbudza wzruszenie w publiczności nie tylko poznańskiej czy wielkopolskiej. Teatr Muzyczny w Poznaniu ma siłę przyciągania, która wykracza poza granice miasta, powiatu czy województwa.

W 2021 r., do instytucji wspierających Teatr Muzyczny w Poznaniu dołączył Powiat Poznański – radni już przekazali na tę inwestycję 2,3 mln złotych, a przekażą jeszcze 15 milionów w transzach po 5 mln w kolejnych latach – około 40 proc. widzów stanowią osoby spoza Poznania.
– Teatr Muzyczny to instytucja nie tylko z tradycjami, ale także z ogromnym potencjałem – podkreślił starosta Jan Grabkowski. – By w pełni go wykorzystać i realizować przedstawienia z jeszcze większym rozmachem, potrzeba budynku dostosowanego do potrzeb widzów, jak i artystów. Nowa siedziba stanie się teatrem metropolitalnym, służącym zarówno mieszkańcom Poznania, jak i całego powiatu.

Największy teatr muzyczny w Polsce

Przypomnijmy, że obecnie teatr działa w budynku przy ul. Niezłomnych, który nie tylko nie jest dostosowany do wymogów teatralnych, ale też o wiele za mały. Widownia ma tylko 372 miejsca i kupno biletu na jakikolwiek spektakl to naprawdę wyzwanie. Trzeba je rezerwować co najmniej kilka miesięcy wcześniej.
– Czujemy radość, bo spełnia się marzenie nie tylko nasze, ale też naszych widzów – mieszkańców całego regionu – przyznawał Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. – Tworzymy to miejsce dla nich. Pragniemy, by na 70-lecie teatru, które przypadnie w 2026 roku, widzowie doczekali się pięknego, komfortowego i dostępnego budynku na miarę ambicji poznaniaków. Duża scena wykorzystująca najnowsze technologie pozwoli twórcom, realizatorom i całemu zespołowi w pełni rozwinąć skrzydła.

Nowy teatr będzie największym teatrem muzycznym w Polsce o kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, z salą główną (widownia na blisko 1200 miejsc), salą kameralną (ponad 300 miejsc) z możliwością aranżacji, przestrzenią koncertową (150 miejsc), foyer oraz restauracją z salą bankietową. Wszystko to na terenie o powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Warto dodać, że będzie to pierwszy po wojnie teatr w Poznaniu zbudowany od podstaw.

Będzie to też teatr niezwykle nowoczesny: scena główna będzie wyposażona w szybkie, dwupoziomowe zapadnie, głębokie kulisy i obrotową scenę, a budynek zostanie wyposażony w rozwiązania ułatwiające dostęp osobom niepełnosprawnym. Będą tu więc elektromechanicznie wspomagane drzwi, dostosowane windy i lady w Biurze Obsługi Widza oraz szatniach, linie naprowadzające i pola uwagi ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym, specjalny system nawigujący, a także pętla indukcyjna ułatwiająca słyszenie osobom korzystającym z aparatów słuchowych. Będą też zestawy słuchawkowe, pozwalające na realizację spektakli z audiodeskrypcją oraz specjalne miejsca na widowni dla osób na wózkach. W jednej z łazienek znajdzie się też komfortka, czyli przewijak dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

Po południowej stronie teatru powstanie park, który będzie się ciągnął aż do Mostu Dworcowego. Będzie w nim działała edukacyjna ścieżka wodno-muzyczna, a także zbiornik zasilany wodą deszczową z dachu teatru. Realizacją tego projektu przygotowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej i Aquanet zajmą się Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Kiedy przetarg?

Przetarg zostanie ogłoszony na rządowej stronie zamówień do końca tego tygodnia. Zakończenie wyboru generalnego wykonawcy ma nastąpić jeszcze w tym roku. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budynek będzie gotowy w 2026 roku, czyli – zgodnie z życzeniem dyrektora Kieliszewskiego – na 70-lecie Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Strona głównaKulturaKto wybuduje nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu? Wkrótce przetarg!