Krzysztof Penderecki fot. UM Kraków

Krzysztof Penderecki nie żyje

Jak informuje Radio Kraków, wiadomość o śmierci wybitnego kompozytora podała jego rodzina, Krzysztof Penderecki miał 86 lat.

Był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów, nazywanym “wielkim odkrywcą dźwięków” i “eksperymentatorem”. Początkowo uczył się grać na skrzypcach. W latach 1955-58 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jego pierwszy publiczny występ miał miejsce rok po ukończeniu uczelni, na Międzynarodowym Festiwalu Warszawska Jesień, za utwór “Strofy” otrzymał nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów. W tym też roku powstał “Tren ofiarom Hiroszimy”, jeden z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych utworów, uhonorowany nagrodą UNESCO. Wówczas Penderecki tworzył w duchu sonoryzmu i zdobył międzynarodową sławę.

Na początku lat 70. Penderecki porzucił sonoryzm i zacząć komponować tonalnie, czy zyskał jeszcze większą sławę i uznanie publiczności. Takie utwory jak I Symfonia (1972 r.) i “Magnificat” weszły do kanonu muzyki współczesnej, a za swój II Koncert wiolonczelowy Penderecki otrzymał nagrodę Grammy. Penderecki pisał także opery: jest autorem “Diabłów z Loudun”, “Raju utraconego”, “Czarnej maski” i “Ubu Króla”.

Krzysztof Penderecki za zasługi dla polskiej kultury został też uhonorowany Orderem Orła Białego.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze