Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Krótkoterminowe OC w Poznaniu – gdzie kupić najtańsze?

Ubezpieczenie krótkoterminowe zawiera się na okres krótszy niż 12 miesięcy. Nie jest to jednak polisa, którą może wykupić każdy kierowca – ochroną tą mogą zostać objęte między innymi samochody sprowadzone z zagranicy, pojazdy zabytkowe i wolnobieżne. Na jakich zasadach działa krótkoterminowe OC i kiedy obowiązkowo trzeba je kupić? Wyjaśniamy.

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe, jak wskazuje nazwa, zawierane jest na okres krótszy niż standardowa polisa OC, opłacana na rok. Najczęściej wykupuje się je na 30 dni albo 3 miesiące. Mimo że jest ono krótsze, zakres ochrony jest taki sam jak polisy całorocznej. Krótkoterminowa polisa OC obejmuje różne zdarzenia drogowe, które powstały zarówno na terenie Polski, jak i na terytorium państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.

Ubezpieczenie OC, w przeciwieństwie do całorocznego, nie przedłuża się automatycznie. Po 30 dniach lub 3 miesiącach taka polisa wygasa. Trzeba o tym pamiętać, gdyż OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a za jego brak grożą wysokie kary. W 2023 kary dla właścicieli samochodów osobowych kształtują się następująco:

  • w okresie od stycznia do czerwca: brak ubezpieczenia do 3 dni kosztuje 1400 złotych, od 4 do 14 dni 3490 złotych, a powyżej 14 dni – 6980 złotych
  • w drugiej połowie roku ceny te wzrosną: brak ubezpieczenia do 3 dni będzie kosztował 1440 złotych, od 4 do 14 dni 3600 złotych, a powyżej 14 dni – 7200 złotych.

Więcej na temat ubezpieczeń OC dowiesz się z tego artykułu: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.

Kiedy można skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego?

Nie każde auto można ubezpieczyć na okres krótszy niż rok. Polisa krótkoterminowa dotyczy ściśle określonych przypadków:

  • pojazdów zarejestrowanych czasowo – najczęściej rejestracja czasowa odbywa się na wniosek właściciela, który planuje wywóz pojazdu za granicę, przejazd pojazdem z miejsca zakupu (z zagranicy) na teren Polski albo przejazd pojazdem do stacji kontroli w celu wykonania jego naprawy lub badania technicznego; OC w tej sytuacji można kupić na 30 dni i jednorazowo przedłużyć o kolejne 14,
  • pojazdów sprowadzonych z zagranicy – ubezpieczeniem krótkoterminowym mogą zostać objęte pojazdy kupione poza Unią Europejską albo pojazdy używane kupione zagranicą; w tym przypadku polisa krótkoterminowa może zostać kupiona tylko jednorazowo – następne ubezpieczenie musi być już całoroczne,
  • pojazdów wolnobieżnych, czyli maszyn rolniczych, maszyn leśnych oraz maszyn budowlanych – OC w tej sytuacji należy kupić na okres nie krótszy niż 3 miesiące,
  • pojazdów sprzedawanych w komisach – właściciele komisów mogą wykupić OC na okres nie krótszy niż 30 dni i dzięki temu spełnić ustawowy obowiązek ubezpieczenia samochodu (w Polsce każde auto musi mieć OC), nie wydając jednocześnie pieniędzy na całoroczną ochronę kilkudziesięciu aut, które mają w sprzedaży,
  • pojazdów zabytkowych i historycznych, czyli pojazdów co najmniej 40-letnich oraz pojazdów co najmniej 25-letnich, które zostały uznane za unikatowe albo mające szczególne znaczenie dla historii motoryzacji – właściciele takich aut mogą kupować OC krótkoterminowe niezliczoną ilość razy,
  • pojazdów wykorzystywanych do jazd testowych – krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla tego typu aut jest sprzedawane na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krótszy jednak niż 30 dni.

Jaki jest koszt ubezpieczenia krótkoterminowego?

Krótkoterminowe OC jest oczywiście dużo tańsze niż polisa całoroczna. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej wyliczają składkę indywidualnie dla każdego klienta, choć są też takie towarzystwa, które mają stałą stawkę. Kwoty krótkoterminowej polisy wahają się w zakresie od kilkudziesięciu złotych do około 100 – w zależności od rodzaju pojazdu. Dokładną stawkę otrzymasz kontaktując się z przedstawicielem ubezpieczyciela.

Do ubezpieczenia OC można dokupić również krótkoterminowe assistance. Warto to rozważyć, jeśli na przykład planujesz jechać autem w dalszą trasę. Krótkoterminowe AC i NNW nie są natomiast przez ubezpieczycieli praktykowane.

Gdzie szukać najtańszych ubezpieczeń OC?

Polisa krótkoterminowa nie przedłuża się automatycznie, dlatego kierowca musi pilnować terminu jej wygaśnięcia. Nawet jeden dzień bez OC może bowiem słono kosztować. Jeśli się zagapisz i nie ubezpieczysz samochodu lub maszyny na czas, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na ciebie karę w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Ubezpieczenie OC obejmuje zawsze taki sam zakres ochrony, zatem kluczowa w wyborze oferty powinna być jak najniższa cena. Zanim więc podpiszesz umowę z pierwszym znalezionym towarzystwem ubezpieczeniowym, porównaj oferty przynajmniej kilku firm. Różnice w wysokości składek mogą być naprawdę duże! Najszybciej i najwygodniej porównasz propozycje ubezpieczycieli, korzystając z internetowych porównywarek. Zestawiają one oferty najpopularniejszych firm w jednym miejscu, co pozwala w ciągu kilku minut znaleźć tę najkorzystniejszą. Porównaj oferty i znajdź najtańsze OC na miesiąc w rankomat.pl!

Strona głównaArtykuł SponsorowanyKrótkoterminowe OC w Poznaniu – gdzie kupić najtańsze?