Kroke - 25. Dzień Judaizmu w Blue Note fot. Sławek Wąchała

Kroke w Blue Note. Koncert pełen ognia

Z okazji 25. Dnia Judaizmu w Blue Note zagrał krakowski, acz znany już w wielu krajach świata, zespół Kroke. Koncert był doskonały, pełen ognia i aż trudno uwierzyć, że krakowscy muzycy grają razem już od 29 lat…

Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl.

Kroke to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.

Improwizacja w muzyce Kroke pojawia się od początku i jest do dziś jej najważniejszym elementem.
– Nasza improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać – wyjaśniają muzycy.

W ciągu tych 29 lat ich muzyka zyskiwała coraz większe uznanie, współpracowali między innymi z takimi artystami, jak Steven Spielberg, Peter Gabriel, Nigel Kennedy, David Lynch, Edyta Geppert czy Anna Maria Jopek.
Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego. – Chcielibyśmy – przyznają muzycy – aby nasza muzyka była nazywana po prostu „muzyką Kroke”.

Źródło: Blue Note