Koronawirus: zasiłek dla rodziców nie będzie rozszerzony

J. Emilewicz
Minister Jadwiga Emilewicz zapewniała wczoraj, że zasiłek na opiekę nad dziećmi mogą dostać także ci rodzice, którzy mają starsze pociechy, do 12 roku życia. Później jednak wycofała się z tego pomysłu.

Jak podaje Money.pl, minister Emilewicz informując o przejściu ministerstwa rozwoju na pracę zdalną powiedziała też o tym, że możliwe jest poszerzenie świadczeń na opiekę o grupę rodziców dzieci do 12. roku życia. Ośmioletnie dziecko nie może zostać samo w domu, ale – jak zwracają uwagę rodzice – dziewięcio- czy dziesięciolatek też nie powinien.

Minister zapewnił, że odpowiednia regulacja znajdzie się w specustawie. Jednak później na Twitterze skorygowała swoją wypowiedź. „Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8 roku życia. Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane będą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje” – napisała.

Obecnie zasiłek mogą dostać rodzice dziecka do 8. roku życia, jeśli musieli zrezygnować z pracy, by się nim zająć. Dotyczy to nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale wszystkich, od których jest odprowadzana składka zdrowotna. Wystarczy pobrać z ZUS i wypełnić odpowiedni formularz.

el

Podziel się: