Koronawirus: Ministerstwo ostrzega przed wzrostem zakażeń!

Adam Niedzielski fot. KPRM

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, w ciągu ostatnich dwóch tygodni resort zaobserwował wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem. Na razie jednak restrykcji nie będzie.

Minister zdrowia poinformował, jak podaje Onet, że od dwóch tygodni liczba zakażeń rośnie. Liczba raportowanych dziennych przypadków przekracza 1000, a wskaźnik R, czyli wskaźnik reprodukcji wirusa, wynosi prawie 1,5, co jest jednym z najwyższych poziomów, jakie ministerstwo odnotowało w czasie pandemii.

Jednak ministerstwo na razie nie planuje żadnych restrykcji – chyba że liczba zakażeń przekroczy 5 tysięcy. Obecnie zamierza tylko monitorować przypadki wymagające hospitalizacji, zlecił także przygotowanie trzech prognoz rozwoju epidemii. Oczywiście każda z nich jest obarczona ryzykiem błędu, jednak warto wiedzieć, że te najbardziej pesymistyczne zakładają wzrost liczby przypadków w szpitalach nawet do 6-10 tysięcy.

Minister Niedzielski zaapelował do seniorów i osób z obniżoną odpornością, żeby znów zaczęły stosować zasadę DDM: dystans, dezynfekcja i maseczka. Nazwał to „miękkim zaleceniem”.

Minionej doby w Polsce zdiagnozowano 1046 zakażeń koronawirusem. Tydzień temu, było ich 589.

Podziel się: