Koronawirus: czy będzie czwarta fala?

ewakuacja, koronawirus fot. 12WBOT
Eksperci nie mają wątpliwości, że tak. Kwestią dyskusyjną jest tylko to, kiedy przyjdzie. Najwięksi pesymiści mówią już o drugiej połowie sierpnia.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, w „Rozmowie w samo południe” w radiu RMF FM mówił o statystykach zakażeń ostrzegając przed nadmiernym optymizmem. Bo zakażenia bezdyskusyjnie spadają, ale spadają coraz mniej. Po kilku tygodniach spadków o 30-40 proc. tydzień do tygodnia teraz mamy zaledwie 9 proc.

I ten stan będzie się utrzymywał, jak uważa rzecznik, bo wyniki się ustabilizowały i mamy punkt przesilenia. Jak sytuacja będzie się rozwijać dalej? Zdaniem specjalistów – zaczną się wzrosty zakażeń, które mogą się zacząć już w połowie sierpnia. To będzie czwarta fala epidemii.

Co do tego, że się pojawi, w zasadzie wszyscy są zgodni, zwłaszcza od czasu pojawienia się nowej mutacji koronawirusa, Delty – od eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Pawła Grzesiowskiego, po prof. Antoniego Fala. Różnią się tylko terminy: zdaniem prof. Fala wzrostu możemy się spodziewać już w połowie sierpnia, zdaniem dr. Grzesiowskiego – z końcem sierpnia, a apogeum nastąpi na przełomie września i października.

Andrusiewicz na podstawie szacunków naukowców ocenia, że podczas czwartej fali musimy się liczyć z 1-3 tys. zakażeniami dziennie w wersji optymistycznej – ale w wersji pesymistycznej może to być nawet 20 tys. zakażeń.

Czy nasza służba zdrowia wytrzyma taki natłok pacjentów? Tu rzecznik jest optymistą, bo zwraca uwagę, że szczepienia chronią przed zakażeniem, także wtedy, gdy mamy do czynienia z mutacją Delta – a zaszczepionych Polaków przybywa i obecnie jest ich już ponad 15 mln. Niedawno minister Niedzielski przytoczył wyniki badań amerykańskich i europejskich, które nie pozostawiają co do tego wątpliwości: ponad 98 proc. zakażonych to osoby niezaszczepione. A ci nieliczni pacjenci, którzy mimo zaszczepienia również się zarazili, przeszli chorobę dużo lżej i bez zagrożenia życia.

Podziel się: