Konin: Prokuratorzy wkraczają do rzeźni. To efekt filmu fundacji Viva!, który otrzymali

Rzeźnia McKeen Beef fot. Fundacja Viva!
Działacze fundacji nakręcili bardzo drastyczny film w ubojni firmy McKeen Beef w Dobrej koło Turku. Zwierzęta na nim są bite, kopane i rażone prądem. Film trafił do prokuratury, która rozpoczęła dochodzenie.

Film liczy ponad 7 godzin, działacze kręcili go w ramach prowadzonego przez siebie śledztwa od lipca do października 2019 roku – jak o tym informowaliśmy. W grudniu złożyli zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury, a film był jednym z dowodów.

Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Koninie po obejrzeniu nagrania wspólnie z policją skontrolowali rampę rozładunkową i zabezpieczyli nagrania monitoringu. Trwają przesłuchania świadków – tak pracowników rzeźni, jak działaczy fundacji prowadzących śledztwo. Prokuratura zamierza też powołać biegłych, by ocenili, czy zachowania przedstawione na filmie, takie jak kopanie, rażenie prądem czy wykręcanie ogonów to znęcanie się nad zwierzętami czy nie. Znęcanie się nad zwierzętami grozi karą do 3 lat więzienia.

Firma McKeen Beef wydała oświadczenie w tej sprawie, w której protestuje przeciwko oskarżeniom o znęcanie się nad zwierzętami – jego treść znajdziecie tutaj.

Przedstawiciele fundacji Viva! twierdzą natomiast, że film, poza tym, że świadczy o niepotrzebnej brutalności wobec zwierząt, jest też dowodem na to, iż w naszym kraju nie działa żaden nadzór nad ubojem zwierząt. I to powinno się zmienić przede wszystkim.

el, Viva!

Podziel się: