piątek, 29 marca, 2024

Konin: Pieniądze na muzeum, park – i transformacja energetyczna wschodniej Wielkopolski

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, podpisał dwie umowy na dofinansowanie środkami unijnymi rozbudowy muzeum i rewitalizacji parku w Turku. Odwiedził też Konin, by porozmawiać o transformacji energetycznej w regionie.

Zarząd województwa wielkopolskiego przyznał gminie miejskiej wsparcie z funduszy unijnych na remont lokalu znajdującego się w zabytkowej oficynie Ratusza i utworzenie unikatowej ekspozycji Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera pn. „Opowieści pewnej ulicy, 2190 dni w okupowanym Turku” . Z unijnych pieniędzy przeprowadzona zostanie także rewitalizacja zdegradowanego Parku Miejskiego położonego w ścisłym centrum miasta. Dzięki decyzji zarządu województwa zwiększono alokację środków na ten projekt o blisko 3 mln zł. Dzięki temu miasto wyda na prace w parku mniej pieniędzy własnych, natomiast łącznie pozyskane środki unijne z WRPO 2014+ na park to niemal 17 mln zł.

– Jeden projekt poszerzy ofertę muzeum i uczyni jego ofertę bardziej atrakcyjną dla
zwiedzających, drugi zaś umożliwi rewitalizację parku miejskiego – powiedział marszałek Woźniak. – To będzie całkowicie nowa przestrzeń, z elementami sportowymi i rekreacyjnymi, które będą służyć mieszkańcom. Powstanie przyjazne i nowoczesne miejsce sprzyjające wypoczynkowi i ruchowi na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim integrująca mieszkańców i przyjazna dla gości.

Marszałek miał także okazję zobaczyć projekty zrealizowane w Turku w minionych latach przy wsparciu unijnym z WRPO 2014+. Zwiedził między innymi budynek Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Parkowej.

Z Turku Marszałek udał się do Konina do Agencji Rozwoju Regionalnego, gdzie podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego oraz posła na Sejm RP Tomasza Nowaka z Komisji Energetyki i Skarbu Państwa i Macieja Sytka, pełnomocnika zarządu województwa wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski
Wschodniej rozmawiano o sprawiedliwej transformacji dla Wielkopolski Wschodniej.

– Żeby przeprowadzić tę sprawiedliwą transformację potrzebne jest współdziałanie bardzo wielu środowisk. Zmierzamy – zgodnie z silnym przekazem politycznym w Brukseli – w stronę Zielonego Ładu, czyli takiej rzeczywistości, w której te tradycyjne formy produkcji energii elektrycznej m.in. z węgla brunatnego będą musiały ustąpić miejsca tym zielonym, czyli energii wiatrowej czy słonecznej – podkreślił marszałek. – To wywoła bardzo poważne skutki w przestrzeni publicznej, zarówno te społeczne dla pracowników sektora energetycznego, jak i dla wszystkich, którzy z tym sektorem współpracują. Ale my traktujemy bardzo poważnie tę szansę dla Wielkopolski Wschodniej, jaką dają środki finansowe w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

UMWW, el

Strona głównaBiznes i FinanseKonin: Pieniądze na muzeum, park - i transformacja energetyczna wschodniej Wielkopolski