Koniec z niebieskimi konwojami? „Sprowadziliśmy złoto Polaków do domu”

NBP fot. Andrzej Barabasz (Chepry)
Wszystko wskazuje na to, że to koniec konwojów, które co jakiś czas paraliżowały ruch w Poznaniu. NBP poinformował o zakończeniu operacji ściągania złota do kraju.

Konwoje niebieskich ciężarówek w otoczeniu policji, przejeżdżały przez Poznań niezwykle często w ciągu ostatniego miesiąca. Przeważnie oznaczało to paraliż miasta. Oficjalnie nikt nie chciał potwierdzić co znajduje się w ciężarówkach, ale od początku spekulowano że może to być złoto, które obecny polski rząd postanowił ściągać do kraju z Londynu.

Dzisiaj NBP na konferencji prasowej, ustami swojego prezesa, poinformował o zakończeniu operacji ściągania złota do Polski. – Mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu – mówił Adam Glapiński, prezes NBP. Jak tłumaczył cała procedura była niezwykle skomplikowana i były w nią zaangażowane znaczące siły. Wykonana została m.in. poprzez drogę lotniczą w Poznaniu i Warszawie. Co ważne – nie zanotowano żadnych incydentów podczas transportu cennego kruszcu.

Do Polski trafiło łącznie 100 ton złota, wyceniane obecnie na 18,3 mld złotych. W Londynie pozostało jeszcze 123 tony, ale one, przynajmniej na chwilę obecną, nie będą ściągane do kraju.

Źródło: bankier.pl

Podziel się:

Ostatnio dodane: