Kończą się remonty w centrum Poznania. Miasto ma plan dla przedsiębiorców

Stary Rynek remont fot. S. Wąchała

Pakiet zniżek dla przedsiębiorców, powrót neonów na Święty Marcin, rozszerzenie formuły Zaułku Rzemiosła i 100 tys. zł na kulturę. To propozycje władz miasta, jak ożywić centrum Poznania, ponieważ remonty zbliżają się do końca.

– W naszym pakiecie są propozycje dla każdego – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Zdaję sobie sprawę, jakim wyzwaniem dla przedsiębiorców są remonty. Dlatego mamy dla nich cały zestaw dużych zniżek i ulg. To bardzo korzystna oferta dla firm, które już teraz działają w centrum, ale też dla tych, które dopiero chcą się tam przenieść. Zależy nam również na tym, by do centrum wrócili rzemieślnicy – dlatego rozszerzamy nasz „Zaułek Rzemiosła”. Jest też coś dla wszystkich poznanianek i poznaniaków: przygotowaliśmy dwa konkursy, dzięki którym na ulicę Święty Marcin powrócą neony, a centrum Poznania jeszcze w tym roku wypełni się imprezami kulturalnymi.

Powrót neonów

Neony zachwycały nocą na Świętym Marcinie jeszcze w latach 70. i teraz miasto chce wrócić do tej tradycji. W maju zostanie ogłoszony konkurs na neony – swoje projekty będą mogli zgłaszać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy właściciele nieruchomości.
– Chcemy w ten sposób nawiązać do wyglądu ulicy sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Wówczas Święty Marcin był pełen neonów, które nadawały temu miejscu wyjątkowy klimat. Wierzę, że nasz konkurs będzie początkiem i impulsem dla przedsiębiorców, by kontynuowali tę neonową tradycję, z której Poznań może być dumny.

Sąd konkursowy wybierze najlepsze projekty i zapewni ich realizację – w puli nagród jest 80 tys. zł, ale koszt pojedynczego neonu nie może przekroczyć 15 tys. zł. Z kolei 20 tys. zł zostało przeznaczone na naprawę jednego z najsłynniejszych miejskich neonów – Poznańskich Słowików, często zwanego też neonem Filharmonii Poznańskiej. Przypomnijmy, że powstał on w 1974 roku i zaprojektował go poznański artysta plastyk Antoni Rzyski.

Oferta dla przedsiębiorców

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował specjalną ofertę dla przedsiębiorców: aukcję najmu lokali użytkowych w ścisłym centrum Poznania, przy czym każdy z lokali za stawkę czynszu niższą od dotychczasowej. Najemca też nie będzie musiał tego czynszu płacić do czasu zakończenia remontów, a przez pół roku po zakończeniu będzie płacił tylko pół stawki.

Najemcy, którzy wyremontują lokale, będą mogli wnioskować o zwolnienie z płatności za najem przez kolejne 3 miesiące, a na 10 proc. upustu mogą też liczyć przedsiębiorcy prowadzący tzw. działalność miastotwórczą: kawiarnie, restauracje czy galerie sztuki. A ci, którzy już są najemcami lokali miejskich, mają czynsz zmniejszony o połowę i ta obniżka opłat będzie obowiązywać jeszcze przez pół roku po zakończeniu wszystkich prac.

Aukcja rozpocznie się 27 kwietnia godzinie 12.00 na stronie internetowej aukcji. Tradycyjnie uczestnicy muszą się wcześniej zarejestrować i wpłacić wadium do 26 kwietnia. Szczegóły oferty oraz lokale wraz ze zdjęciami są na stronie aukcji i ZKZL.

Zaułek Rzemiosła większy i bogatszy

Obecnie program wspierający poznańskich rzemieślników obejmuje obszar rewitalizacji miasta (m.in. śródmieście, Jeżyce czy Wildę) i bierze w nim udział 22 przedstawicieli różnych gałęzi rzemiosła działających w lokalach ZKZL. Teraz program zostanie rozszerzony na całe miasto i będą w nim mogli wziąć udział wszyscy rzemieślnicy, którzy działają w lokalach ZKZL o powierzchni nie większej niż 140 mkw. Co oznacza, że miejsca dla rzemieślników będą mogły powstać w kolejnych 65 wolnych lokalach ZKZL, z których 19 znajduje się w ścisłym centrum Poznania.

– To bardzo istotne zmiany dla rzemieślników – podkreśla Marek Sternalski, radny miasta Poznania. – Już teraz stawka czynszu za najem lokalu użytkowego w ramach „Zaułka Rzemiosła” jest obniżona o połowę, z zastrzeżeniem, że nie może być niższa od kosztów utrzymania pomieszczenia. Zwiększając zakres programu, Miasto daje możliwość skorzystania ze zniżek większej liczbie drobnych przedsiębiorców.

Program „Zaułek Rzemiosła” zainaugurowano w maju 2017 r., a jego uczestnikami mogą być czynni rzemieślnicy, reprezentujący unikatowe specjalności.

Dodatkowe pieniądze na kulturę

Propozycją, która ma ożywić centrum, jest konkurs Centrum Od Nowa organizowany po konsultacji z Radą Osiedla Stare Miasto. Ma on uruchomić oddolną kreatywność przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

– Do zgłaszania pomysłów na uatrakcyjnienie tak zdefiniowanego ścisłego centrum Poznania poprzez wydarzenia artystyczne, warsztaty i inne formy aktywności kulturalnej zapraszamy zarówno przedsiębiorców, jak i organizacje pozarządowe. Zasady naboru prac są oparte na dobrze przyjmowanym w ubiegłych latach konkursie Centrum Warte Poznania – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP, który będzie formalnym organizatorem Centrum Od Nowa.

Zwycięzcy konkursu otrzymają maksymalnie 10 tys. zł na realizację swoich projektów, a ponieważ w puli programu jest 100 tys. zł, to oznacza, że zostanie zrealizowanych co najmniej 10 zgłoszonych pomysłów, które mają się odbyć w drugiej połowie 2023 roku. Zainteresowani mogą składać prace do 5 maja 2023 roku w biurze podawczym urzędu miasta przy ul. 3 Maja 46, a wszystkie szczegóły konkursu są opublikowane na stronie miasta.

Podziel się:

Ostatnio dodane: