Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Kończą się prace pod Starym Rynkiem w Poznaniu. Co dalej?

Wzmocniono fundamenty Wagi miejskiej, zamontowano nową instalację wodno-kanalizacyjną i zbiorniki retencyjne. Teraz rozpoczęło się zasypywanie wykopów, by w przyszłym roku na całym Starym Rynku można było położyć nową, równą nawierzchnię.

– Obecnie na Starym Rynku widzimy głównie wykopy, które są dowodem na to, jak wiele zmienia się pod starorynkową płytą – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – W najgłębszych montowane są zbiorniki retencyjne. Powstała też nowa sieć wodno-kanalizacyjna wraz ze studniami w południowej oraz zachodniej części Starego Rynku. Renowacji poddano wodociąg od ul. Paderewskiego aż do ul. Klasztornej. Z kolei budowa nowych instalacji i przyłączy ciepłowniczych jest zakończona w około dziewięćdziesięciu procentach. Równolegle z pracami ziemnymi toczą się inne, np. na budynkach Arsenału i Muzeum Wojskowego przygotowano konstrukcję pod planowany montaż zadaszenia w pasażu Jana Baptysty Quadro.

Przypomnijmy, że zadaszenie jest elementem stworzenia na ulicy Pasażu Kultury z myślą o organizacji różnych wydarzeń, a jego konstrukcja ma wspomagać zamieszczanie artystycznych instalacji.

Warto wspomnieć, że pod Starym Rynkiem jest też nowa sieć gazowa, którą wykonuje Polska Spółka Gazownictwa, a także nowa sieć elektroenergetyczna i telekomunikacyjna. Tu zakończenie prac zależy od pogody.

Nowe sieci i skarby

Nowe sieci techniczne to nie jedyne zmiany pod ziemią Starego Rynku – zmodernizowano tu również fundamenty Wagi Miejskiej oraz większość pomieszczeń piwnicznych budynków, trwają jeszcze prace przy izolacji fundamentów od wewnątrz w pomieszczeniach restauracji Bamberka. Gotowe są już także dwa zbiorniki retencyjne przy Wadze Miejskiej: największy, o pojemności ok. 420 metry sześciennych znajduje się na głębokości ok. sześciu metrów. Kolejne zbiorniki, w okolicy ratusza i domków budniczych, pomieszczą 624 metry sześcienne wody. Zbiorniki nie tylko pozwolą zmagazynować deszczówkę i wykorzystać ją do podlewania terenów zielonych na rynku, ale też umożliwiły podział kanalizacji na sanitarną i deszczową w tym rejonie.

Prowadzone prace, poza wymianą instalacji na nowe, znacznie też poszerzyły wiedzę o Starym Rynku – teren przed rozpoczęciem prac ziemnych zbadali archeolodzy, którzy dokonali tu wielu ciekawych odkryć: wystarczy wspomnieć drewniane rury wodociągowe, fundamenty tzw. Nowego Ratusza, podziemną trafostację z czasów międzywojennych, nie mówiąc już o licznych artefaktach z XV i XVI wieku, wielu monetach czy amunicji z czasów drugiej wojny światowej.

Nowe oświetlenie i nowa nawierzchnia

Prace umożliwiły też montaż nowego oświetlenia i iluminacji obiektów – część lamp przy rynku nie działała, tak samo jak iluminacja zamontowana jeszcze w latach 80. Teraz oświetlenie – i efektowna, jak zapewniają Poznańskie Inwestycje Miejskie – iluminacja całego rynku będą spójne, estetyczne i energooszczędne.

Na to wszystko zostanie położona nawierzchnia ze szlachetnych gatunków kamieni. Płyta pokryta będzie kostką granitową, ale w środku znajdą się fragmenty bruku z dawnej kostki, wyselekcjonowanej po demontażu. Nową nawierzchnię zyskają też chodniki i ciągi piesze, a nawierzchnia Pasażu Kultury wykonana będzie z nowych płyt granitowych. Fragmenty dawnego bruku znajdą się też na ulicach Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej, Wielkiej i Żydowskiej. Nie zmieni się natomiast zabytkowa nawierzchnia ul. Franciszkańskiej.

Zainteresowani bieżącym stanem prac mogą zapisać się na stronie firmy Tormel na newsletter, który co tydzień będzie podawał najnowsze wieści z placu budowy.

Strona głównaPoznańKończą się prace pod Starym Rynkiem w Poznaniu. Co dalej?