piątek, 29 marca, 2024

Komisja Europejska wyciągnie sankcje wobec Polski?

Funkcjonowanie systemu wyborczego, ochrona praw mniejszości i niezależność mediów. To główne powody, dla których Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE przegłosowała raport wzywający Komisję Europejską do rozszerzenia zakresu art. 7 wobec Polski.

Artykuł 7 traktatu unijnego stanowi, że na wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej Rada UE weryfikuje, czy w danym kraju członkowskim nastąpiło poważne naruszenie wartości unijnych. Jeśli cztery piąte członków UE uzna, że tak, to wówczas ta decyzja otwiera drogę do nałożenia na Polskę sankcji. Sankcje jednak wymagają jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich UE. Wcześniej KE wysłucha wyjaśnień przedstawicieli Polski.

Jak poinformował Robert Biedroń na swoim koncie na Facebooku, raport przegłosowany przez komisję przypomina także, że władze polskie nie opublikowały orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w przewidzianym terminie, ani nie zastosowały się do nich. Zwraca też uwagę na brak niezależności TK. PE zauważa, że brak niezależności sądownictwa w Polsce zaczął wpływać na wzajemne zaufanie między Polską, a innymi państwami członkowskimi, zwłaszcza w dziedzinie współpracy sądowej w sprawach karnych. Z kolei całokształt reform PiS „reform” stanowi trwałe i systemowe naruszenie praworządności.

Raport we wrześniu będzie głosowany na posiedzeniu plenarnym PE. Robert Biedroń uspokaja jednak, że obywatele nie muszą się denerwować, ponieważ ewentualne sankcje ma ponieść rząd, a nie oni.
– Każemy sprawców, a nie ofiary – podsumował europoseł.

el

Strona głównaBiznes i FinanseKomisja Europejska wyciągnie sankcje wobec Polski?