Sprawdzanie zgód TCF
środa, 1 maja, 2024

Kolejny miód z miejskiej pasieki został zebrany. “Jest zdrowy i smaczny”

Miasto ma kolejną porcję miodu “poznańskiego”, przebadanego, z udowodnioną wysoką wartość spożywczą – tym razem z elektropasieki na Gratowisku przy ul. Wrzesińskiej. “Miejski miód jest zdrowy i smaczny” – przekonują miejscy urzędnicy.

W tym roku zebrano aż 45 kg miodu wielokwiatowego, który trafił do 180 słoiczków z trzech uli ustawionych na Gratowisku i wykonanych ze zużytych bębnów od pralek – był to pomysł Fundacji Odzyskaj Środowisko. Ule zostały zasiedlone przez pszczoły krainki pod opieką doświadczonych pszczelarzy, Moniki i Sergiusza Ibronów, które już zakończyły sezon. Słoiczki z miodem rozdawane są m.in. na stoiskach promocyjnych przy okazji akcji edukacyjnych.

– Usytuowanie pasieki na terenie Gratowiska jest z jednej strony podziękowaniem dla mieszkańców Poznania za zaangażowanie w selektywną zbiórkę elektrycznych odpadów, z drugiej – to stałe wezwanie do działania na rzecz ochrony przyrody. Ogromną zaletą pasieki jest także to, że możemy pokazywać naszym mieszkańcom ciekawy, ale i praktyczny wymiar recyklingu – mówi Michalina Magdziarz, specjalista ds. funduszy unijnych i edukacji ekologicznej z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

Okazuje się więc, że miasto z jego gęstą zabudową, przemysłem i ruchem samochodów wcale nie przeszkadza pszczołom – owady mają za to do dyspozycji bogactwo roślin kwitnących w parkach miejskich, ogródkach działkowych, a także na przydomowych balkonach czy tarasach i w dodatku takich, wobec których nie stosuje się środków chemicznej ochrony roślin. Zostało to zresztą potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, które wykazały, że w miodzie znajduje się ponad 347 rodzajów pyłków, w tym m.in. maliny, chaber bławatek, typ koniczyny, dereń świdwa, pierzga, z największą przewagą rzepaku (52 proc.). Jest to więc klasyczny miód wielokwiatowy.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańKolejny miód z miejskiej pasieki został zebrany. "Jest zdrowy i smaczny"