Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 18 maja, 2024

Kolejne doświetlone przejścia dla pieszych w Poznaniu. Za ponad milion złotych

Do końca stycznia przyszłego roku w dwudziestu czterech przejściach dla pieszych zostanie zamontowane dodatkowe oświetlenie, by piesi czuli się bezpieczniej. Takich miejsc w całym w Poznaniu będzie już ponad 80.

– W tym roku na doświetlenia przejść dla pieszych przeznaczonych zostanie ponad milion złotych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To kwota, którą wydamy na poprawę bezpieczeństwa pieszych wspólnie z radami osiedli. To one bowiem wskazują miejsca, które ich zdaniem wymagają poprawy. Głównym celem doświetlania przejść dla pieszych jest zwiększenie widoczności osób, które przechodzą przez jezdnie w nocy i po zmroku, a co za tym idzie – poprawa bezpieczeństwa.

Więcej lamp – jest bezpieczniej

Każdego roku Zarząd Dróg Miejskich doświetla co najmniej kilkanaście przejść dla pieszych. Są tam montowane lampy na niższych słupach, które kierują światło bezpośrednio na przejście, dzięki czemu przechodząca osoba jest po zmroku lepiej widoczna dla zbliżającego się kierowcy, a co za tym idzie – bezpieczniejsza. Takie prace są wykonywane także dodatkowo przy okazji remontów dróg czy chodników.

– Poprawa bezpieczeństwa w rejonie zebr jest jednym z priorytetów Zarządu Dróg Miejskich – wyjaśnia Radosław Ciesielski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. – Do połowy tego roku podpisane zostały umowy na wykonanie dodatkowego oświetlenia na dwudziestu czterech przejściach. Oznacza to, że w kolejnych miesiącach kolejne kilkanaście z nich stanie się bezpieczniejsze.

Jeszcze do końca stycznia zostaną doświetlone 24 przejścia, co będzie kosztować łącznie 1 079 940 złotych. Pierwsze trzy przejścia będą gotowe już w końcu sierpnia: ulice Rakoniewicka, Wojska Polskiego i Marcelińska. W grudniu powstanie kolejnych 13, a ostatnie będą gotowe w styczniu przyszłego roku.

– To jest efekt współpracy wielu osób, służb miejskich i rad osiedli, które dofinansowują tego typu infrastrukturę – podkreśla Maria Lisiecka-Pawełczak, radna Poznania. – Również sami mieszkańcy zwracają m.in. radnym uwagi, gdzie jeszcze z ich punktu widzenia jest niebezpiecznie, kiedy na przykład odprowadzają swoje dzieci do szkoły, czy do innych placówek oświatowych. Odzwierciedleniem tego, że ta współpraca się sprawdza są statystyki, które pokazują, że coraz mniej jest wypadków z udziałem pieszych. To co ważne jest jeszcze podkreślenia, to fakt, że program doświetleń będzie kontynuowany i od przyszłego roku będzie realizowany w ramach miejskiego programu dofinansowania skierowanego do rad osiedli.

W ramach programu doświetleń przejść dla pieszych rady osiedli mogą uzyskać 50-procentowe dofinansowanie kosztów montażu dodatkowego oświetlenia. W tym roku odbywał się nabór i ocena wniosków – zgłosiły się 33 rady osiedli – natomiast realizacja pierwszych doświetleń w programie planowana jest na 2024 rok.

Które przejścia zostaną doświetlone jeszcze w tym roku?

1. ul. Rakoniewicka przy skrzyżowaniu z ul. Stęszewską wraz z doświetleniem przejścia pod wiaduktem Górczyńskim
2. ul. Wojska Polskiego przy przystanku Golęcin
3. ul. Marcelińska przy skrzyżowaniu z ul. Sierakowską
4. ul. Umultowska pomiędzy ul. Krygowskiego, a ul. Bronisława
5. ul. Krygowskiego przy parkingu UAM

6. ul. Stróżyńskiego przy wjeździe na os. Jagiełły
7. ul. Jaroczyńskiego przy wjeździe na os. Jagiełły
8. ul. Naramowicka przy ul. Migdałowej
9. ul. Malwowa przy ul. Gerberowej
10. ul. Rakoniewicka przy wiadukcie Kosynierów Górczyńskich

11. ul. Brzechwy przy skrzyżowaniu z ul. Wieczorynki
12. ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Chotomińską
13. ul. Ostrowska przy skrzyżowaniu z ul. Spławie
14. ul. Ostrowska przy skrzyżowaniu z ul. Rodawską
15. ul. Ostrowska przy skrzyżowaniu z ul. Gardowską

16. ul. Rodawska przy skrzyżowaniu z ul. Poznańskie Sady
17. ul. Strzeszyńska pomiędzy nr 32, a 34
18. ul. Umultowska przy pływalni, pomiędzy przystankami
19. ul. Bobrzańska przy JRG-7
20. ul. Piaśnicka przy Orlim Gnieździe

21. ul. Garaszewo przy ul. Rudzkiej
22. ul. Kurlandzka przy ul. Dziadoszańskiej
23. ul. Głuszyna 134 przy przystanku Głuszyna
24. ul. Główna przy ALDIM.

Działania dla poprawy bezpieczeństwa ruchu to jednak w Poznaniu nie tylko doświetlenia przejść dla pieszych, ale wiele innych działań. Przed rozpoczęciem roku szkolnego sprawdzone zostały okolice 61 szkół podstawowych, 18 liceów oraz 11 zespołów szkół. Tam, gdzie była taka potrzeba, zostało odmalowane oznakowanie poziome, w tym napisy “SZKOŁA”, wymieniono znaki drogowe lub wykonano inne niezbędne prace, by zapewnić uczniom możliwość bezpiecznego dotarcia na lekcje, a po ich zakończeniu – powrót do domów.

Jak zapewniają władze miasta, jednostki miejskie monitorują efekty podjętych działań, analizując statystyki wypadków drogowych i kolizji – i już wyraźnie widać efekty. W latach 2018-2022 w Poznaniu znacząco poprawiły się statystyki dotyczące wypadków. O prawie połowę zmalała m.in. liczba wypadków z udziałem pieszych – z 231 do 121, a liczba wypadków drogowych ogółem spadła o ok. 35 proc.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańKolejne doświetlone przejścia dla pieszych w Poznaniu. Za ponad milion złotych