Kleczew fot.Kleczew.pl

Kleczew: Powstaje Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej

Ścieżka edukacyjna na temat sortowania śmieci, lampy i ławki solarne, a także kino. Tak miałoby wyglądać Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Kleczewie.

Powstanie takiego obiektu jest niezbędne, bo – jak mówi Mariusz Musiałowski, burmistrz Kleczewa, mieszkańcy nie radzą sobie z segregowaniem śmieci. Gminie udało się zdobyć środku z urzędu marszałkowskiego na budowę takiego centrum w wersji minimalistycznej – i okazało się, że to bardzo dobry pomysł, który świetnie się sprawdza. Stąd pomysł na rozbudowę.

Obecnie – jak informuje Radio Poznań – mieszkańcy gminy, zwłaszcza ci najmłodsi, są wożeni na składowisko odpadów i tam w praktyce uczą się je segregować. Zwłaszcza dzieci są niezwykle zainteresowane tematem – do burmistrza dochodzą głosy, że co bardziej ambitni uczniowie terroryzują rodziców ucząc ich prawidłowej selekcji odpadów…

Dlatego samorząd chce stworzyć na dawnych hałdach po odkrywce węgla brunatnego Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej z prawdziwego zdarzenia. Oprócz tablic edukacyjnych stanęłyby tam lampy solarne, ławki z możliwością ładowania telefonów i plenerowe kino wyświetlające filmy o tematyce ekologicznej. Całość kosztowałaby nieco ponad 2 mln zł.

85% z tej kwoty wyłożyć ma samorząd województwa wielkopolskiego – jednak zebranie reszty to także wyzwanie dla gminy. Jednak burmistrz nie ma wątpliwości, że projekt uda się zrealizować z korzyścią dla wszystkich mieszkańców.

Radio Poznań, el

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Ach_te_bobry
Gość
Ach_te_bobry

Z całym szacunkiem, ale mamy w Kleczewie tak szczegółową segregację śmieci, jak w żadnej innej gminie (9 rodzajów odpadów), a panowie odbierający śmieci często rozcinają worki i sprawdzają, czy w środku nie ma nieprawidłowego odpadu. Jeśli tak, to nie zabierają worka. A burmistrz mówi, że nie radzimy sobie z segregacją? Nawet Pan nie wie, ile tygodniowo spędzam czasu na segregowaniu tego wszystkiego.