Kleczew fot.Kleczew.pl

Kleczew: Powstaje Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej

Ścieżka edukacyjna na temat sortowania śmieci, lampy i ławki solarne, a także kino. Tak miałoby wyglądać Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Kleczewie.
Reklama

Powstanie takiego obiektu jest niezbędne, bo – jak mówi Mariusz Musiałowski, burmistrz Kleczewa, mieszkańcy nie radzą sobie z segregowaniem śmieci. Gminie udało się zdobyć środku z urzędu marszałkowskiego na budowę takiego centrum w wersji minimalistycznej – i okazało się, że to bardzo dobry pomysł, który świetnie się sprawdza. Stąd pomysł na rozbudowę.

Obecnie – jak informuje Radio Poznań – mieszkańcy gminy, zwłaszcza ci najmłodsi, są wożeni na składowisko odpadów i tam w praktyce uczą się je segregować. Zwłaszcza dzieci są niezwykle zainteresowane tematem – do burmistrza dochodzą głosy, że co bardziej ambitni uczniowie terroryzują rodziców ucząc ich prawidłowej selekcji odpadów…

Reklama

Dlatego samorząd chce stworzyć na dawnych hałdach po odkrywce węgla brunatnego Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej z prawdziwego zdarzenia. Oprócz tablic edukacyjnych stanęłyby tam lampy solarne, ławki z możliwością ładowania telefonów i plenerowe kino wyświetlające filmy o tematyce ekologicznej. Całość kosztowałaby nieco ponad 2 mln zł.

85% z tej kwoty wyłożyć ma samorząd województwa wielkopolskiego – jednak zebranie reszty to także wyzwanie dla gminy. Jednak burmistrz nie ma wątpliwości, że projekt uda się zrealizować z korzyścią dla wszystkich mieszkańców.

Reklama

Radio Poznań, el

Podziel się!

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Ach_te_bobry
Gość
Ach_te_bobry

Z całym szacunkiem, ale mamy w Kleczewie tak szczegółową segregację śmieci, jak w żadnej innej gminie (9 rodzajów odpadów), a panowie odbierający śmieci często rozcinają worki i sprawdzają, czy w środku nie ma nieprawidłowego odpadu. Jeśli tak, to nie zabierają worka. A burmistrz mówi, że nie radzimy sobie z segregacją? Nawet Pan nie wie, ile tygodniowo spędzam czasu na segregowaniu tego wszystkiego.