kwarantanna fot. policja

Kępno: Nie chcieli siedzieć na kwarantannie – teraz posiedzą w areszcie

Dwaj obywatele Ukrainy opuścili dom, mimo że byli na kwarantannie. Zostali zatrzymani przez policję i teraz, zamiast dwóch tygodni, posiedzą trzy miesiące. Tak zadecydował sąd.

W miniony piątek policjanci pełniący służbę na terenie Kępna, w ramach pełnionej służby związanej z codzienną kontrolą osób poddanych kwarantannie ustalili, że dwaj obywatele Ukrainy mieszkający na jednym z kępińskich osiedli, pomimo nałożonego na nich obowiązku izolacji domowej – byli zakażeni koronawirusem – opuścili miejsce zamieszkania.

W związku z tym do działań skierowano kolejne patrole i jeden z nich już po kilku minutach zatrzymał samochód, w którym znajdowali się poszukiwani. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani zgodnie ze środkami ostrożności obowiązującymi wobec osób zakażonych przez policjantów w strojach ochronnych, a następnie przewiezieni do aresztu w Poznaniu, gdzie przygotowano specjalne pomieszczenie dla osób zakażonych koronawirusem.

Po przeprowadzonych przeszukaniach, zabezpieczeniu i analizie nagrań monitoringów oraz przesłuchaniach świadków policjanci zdobyli dowody świadczące o tym, że obaj mężczyźni, 27-latek i 45-latek, co najmniej kilkadziesiąt razy złamali obowiązek izolacji domowej.

Po ocenie całości materiału dowodowego prokurator przedstawił im zarzut popełnienia przestępstwa sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, za które grozi kara do 8 lat więzienia. Z uwagi na ciężar i charakter popełnionego przestępstwa prokurator zdecydował się także na wystąpienie do Sądu Rejonowego w Kępnie z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych najsurowszego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania.

Z uwagi na fakt, iż podejrzani znajdowali się w szczególnych warunkach izolacji – całe postępowanie miało niecodzienny charakter, gdyż odbywało się za pośrednictwem wideokonferencji. Jego sprawne i profesjonalne przeprowadzenie, z zachowaniem zasad transparentności procesu sądowego i pełnego prawa do obrony, wymagało od policji, prokuratury oraz sądu olbrzymiego zaangażowania techniczno-organizacyjnego. Dzięki zebranym dowodom sąd nie miał wątpliwości, iż zasadnym jest zastosowanie wobec podejrzanych izolacyjnego środka zapobiegawczego – i skazał ich na trzy miesiące aresztu.

KPP Kępno, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze