Kępno: Dwaj Rumuni przewozili irakijskich imigrantów. Wpadli na patrol policji

Policja fot. ilustracyjne Sławek Wąchała fot. tenpoznan.pl

Funkcjonariusze z Bralina prowadzili właśnie kontrolę drogową, gdy zauważyli samochód na niemieckich numerach rejestracyjnych, który na widok radiowozu zmienił kierunek jazdy. Policjanci ruszyli w pościg – i zatrzymali auto z nielegalnymi imigrantami w  środku.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 12 grudnia, kilka minut po godzinie 5.00 nad ranem. Policjanci pełniący służbę na drodze zauważyli samochód osobowy marki Opel na niemieckich numerach rejestracyjnych, który na widok radiowozu natychmiast zmienił kierunek jazdy.

Mundurowi z Bralina wykazali się refleksem i natychmiast ruszyli za pojazdem używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Przeczucie ich nie omyliło: jak się okazało, kierujący i pasażer pojazdu, obywatele Rumunii, przewozili czwórkę Irakijczyków w wieku od 19 do 50 lat (trzech mężczyzn oraz jedną kobietę ). Wszyscy Irakijczycy byli migrantami, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski i chcieli się dostać do Niemiec.

Tak Rumuni, jak i Irakijczycy zostali zatrzymani i przetransportowani do Powiatowej Komendy Policji w Kępnie, a policjanci powiadomili o zatrzymaniu kaliską placówkę Straży Granicznej. Dzięki temu szybko udało się ustalić tożsamość Irakijczyków i przesłuchano zatrzymanych z udziałem biegłych tłumaczy języka arabskiego i rumuńskiego.

Przesłuchania pozwoliły na zebranie bogatego materiału dowodowego. Dzięki niemu Prokuratura Rejonowa w Kępnie postawiła obywatelom Rumunii zarzut organizacji wspólnie z innymi osobami nielegalnego przekraczania granicy Polski przez obywateli Iraku. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego w Kępnie zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Źródło: KPP Kępno