poszukiwania V2 fot. Nadleśnictwo Kalisz

Kalisz: W lesie znaleziono fragmenty rakiety V2

Najpierw pracownicy leśnictwa Kazala znaleźli w lesie lej wyglądający jak efekt działania rakiety V2 – a teraz ich podejrzenia się potwierdziły. Z leja wydobyto fragmenty rakiety!

Jak informuje Nadleśnictwo Kalisz, bo to w jego zasobach znajduje się Kazala, odkopanie odbyło się w obecności ekipy telewizyjnej z programu historyczno-dokumentalnego z cyklu „Poszukiwacze Historii” oraz wspólnie z Kaliskim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar”.

Poprzedzono je oczywiście dokładnymi badaniami samego leja, z wykorzystaniem detektora metalu, a także uzyskaniem wszystkich zgód nie zbędnych do prowadzenia prac archeologicznych. Dopiero wtedy leśnicy wspólnie z poszukiwaczami z „Denara” wyszli w teren.

„Ekipa wydobyła sporo ciekawych materiałów, które dotąd skrywał las” – informuje Nadleśnictwo Kalisz. – „Z doniesień historycznych dowiadujemy się, że rakiety V2 spadały w powiecie kaliskim wielokrotnie. Jak do tego doszło i dlaczego? Żeby rozwikłać ta zagadkę należy cofnąć się do nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku, kiedy to R.A.F zbombardował ośrodek w Peenemünde. Samo bombardowanie uświadomiło Niemcom, jak niebezpieczna jest produkcja rakiet w zasięgu samolotów aliantów, dlatego też zapadła decyzja o przeniesieniu prac nad nową bronią poza obszar zasięgu samolotów wrogów. Próby poligonowe zostały przeniesione m.in. na południe Polski w rejon Heidelager Blizna, (dziś to woj. podkarpackie), a następnie w lipcu 1944 roku, poligon został przeniesiony na poligon Heidekraut (dziś Wierzchucin) w Borach Tucholskich. Pierwsza rakieta wystartowała stamtąd 31 lipca 1944 roku o godzinie 19:09. Szacuje się, że w Heidekraut wystrzelono 300 rakiet! Dziś odkryliśmy pozostałości jednej z nich!”.

Warto dodać, że rakiety V2 były naprawdę potężnych rozmiarów nawet z dzisiejszej perspektywy. Mierzyły ponad 14 metrów, ważyły po 13 tys. kg i osiągały prędkość 2900 do 5500 km na godzinę.

Nadleśnictwo Kalisz