Kalisz: Miasto będzie miało darmową komunikację?

Zielony przystanek fot.kalisz.pl

Prezydent Krystian Kinastowski zamierza spełnić swoja obietnicę wyborczą i uruchomić bezpłatną komunikację dla mieszkańców Kalisza. Takie przejazdy miałyby ruszyć w 2023 roku – ale nie dla wszystkich.

Prezydentowi Kinastowskiemu chodzi o to, jak podało Radio Poznań, by przekonać mieszkańców do korzystania z miejskiej komunikacji. Ma nadzieję, że jeśli będzie bezpłatna, to kaliszanie chętniej będą korzystać z miejskich autobusów zamiast z własnych samochodów, a to z kolei sprawi, że jakość powietrza w mieście będzie się poprawiać, bo zmniejszy się emisja CO2. Na ulicach będzie mniej samochodów, a to oznacza mniej korków, więcej miejsc parkingowych, szybsze przejazdy samochodów – i znów mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Bezpłatne przejazdy miałyby obowiązywać od początku 2023 roku – ale wszyscy korzystający musieliby mieć kartę mieszkańca. Według szacunków będzie to kosztowało miasto ponad 2,5 mln złotych rocznie – tyle przewoźnik straci z powodu braku wpływów z biletów i miasto będzie musiało tę kwotę uzupełnić.

Podziel się: