Kacperek choruje na dystrofię mięśniową. Potrzebne są pieniądze na leczenie!

Kacper Czerwiński fot. siepomaga

Kacper Czerwiński z Wrześni ma zaledwie 5 lat, ale od urodzenia zmaga się z poważnymi chorobami. Stwierdzono u niego dystrofię mięśniową Duchenne’a, a także autyzm. Leczenie Kacpra kosztuje krocie. Jego rodzice proszą o pomoc.

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a (DMD) to choroba genetyczna. Z powodu braku dystrofiny, jednego z białek, dochodzi do zaniku mięśni u dzieci chorych na tę chorobę – a chorują na nią wyłącznie chłopcy. Kacperek jest mniej sprawny niż jego rówieśnicy, a grozi mu to, że w wieku 8, może 12 lat będzie mógł się poruszać wyłącznie na wózku inwalidzkim…

Sytuacji nie poprawia fakt, że u Kacpra zdiagnozowano też autyzm, który utrudnia leczenie – chłopiec żyje we własnym świecie i dotarcie do niego, nawiązanie relacji, przekonanie do leczenia – bywa trudne.

W dodatku na DMD nie ma skutecznego lekarstwa, choć są takie, które łagodzą objawy choroby, no i pomaga też rehabilitacja, która utrzymuje sprawność mięśni chorego dziecka. Kacperek trzy razy w tygodniu chodzi na rehabilitację, ćwiczy też na basenie, a w domu ćwiczy z mamą, która poświęca mu cały czas. Rodzina utrzymuje się z dochodów taty, który prowadzi małą firmę budowlaną. A to nie wystarcza. Kosztuje nie tylko rehabilitacja, ale i sterydy, kluczowe w leczeniu, trzeba sprowadzać z Niemiec.

„Jako rodzice nie będziemy siedzieć i patrzeć jak choroba odbiera naszemu synkowi sprawność! Dlatego podejmujemy działania mające na celu opóźnienie jej rozwoju” – piszą rodzice Kacperka na siepomaga”, gdzie założyli zbiórkę na leczenie chłopczyka. – „Kluczowe w spowolnieniu skutków choroby Kacperka jest podawanie witamin i leków wspomagających metabolizm mięśni, a także sterydy sprowadzane specjalnie z Niemiec. Do tego rehabilitacja i różnego rodzaju terapie oraz sprzęt rehabilitacyjny. Codzienna walka o sprawność syna, wyjazdy na leczenie, terapie są bardzo absorbujące, ale przede wszystkim kosztowne. Niestety nie dajemy już rady w pokrywaniu tych kosztów, a przecież nie możemy zaprzestać walczyć! Dlatego błagamy o pomoc! Bez Was nie damy rady dalej leczyć syna, a jest to kluczowe dla jego rozwoju i życia”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: