Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 3 maja, 2024

Jubileusz tramwajów elektrycznych. Będzie parada i mnóstwo atrakcji

Parada tramwajów, w tym tych historycznych MPK , spróbowanie swoich sił za sterami tramwaju i autobusu miejskiego i specjalna karta PEKA. Tak 26 listopada miasto będzie świętować 125-lecie tramwajów elektrycznych w Poznaniu.

To dokładnie 125 lat lat temu, w 1898 roku, przez Poznań przejechał pierwszy tramwaj elektryczny. Przewoźnikiem było wówczas przedsiębiorstwo Posener Strassenbahn i to ono, zanim puściło na tory elektryczny tramwaj, wybudowało własną elektrownię i zamontowało sieć trakcyjną. Dzięki temu wydarzeniu nastąpił szybki rozwój komunikacji miejskiej – aż do poziomu, który znamy dziś.

– Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania Poznania bez sieci połączeń tramwajowych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Stanowi ona kręgosłup transportowy miasta. Pomimo upływu lat tramwaj ciągle jest cenionym środkiem podróżowania, a wraz z rozwojem aglomeracji zwiększają się w tym zakresie potrzeby mieszkańców i mieszkanek. Dlatego jestem przekonany, że jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla przewoźnika, czyli MPK Poznań, ale także dla całej społeczności i bardzo się cieszę, że będziemy mogli obchodzić go razem.

Parada i inne atrakcje

Z okazji rocznicy szykuje się wiele atrakcji: MPK przygotowało paradę jubileuszową, którą będzie można obejrzeć 26 listopada, w dzień św. Katarzyny.

– W ramach obchodów w dniu 26 listopada przewidujemy m.in. paradę tramwajów i prezentację historycznego taboru MPK Poznań, “naukę jazdy” tramwajem i autobusem miejskim, wycieczki do Centrali Nadzoru Ruchu – wymienia Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Miasto z kolei wydało specjalną kartę PEKA z tramwajem typu I.

– Karta dedykowana jest właśnie obchodom 125. rocznicy pojawienia się w naszym mieście tramwajów elektrycznych – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Od dzisiaj będzie można ją kupić m.in. w naszych Punktach Obsługi Klienta. Jestem przekonany, że mieszkańcy Poznania i aglomeracji poznańskiej, ale i kolekcjonerzy czy turyści z przyjemnością będą z niej korzystać. Warto przypomnieć, że karty okolicznościowe poza walorem kolekcjonerskim mogą być także normalnie używane do opłacania przejazdów na liniach organizowanych przez ZTM w atrakcyjnej taryfie przystankowej.

Parada tramwajów rozpocznie się 26 listopada o godz. 11.00, a wezmą w niej udział tramwaje m.in.: typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+ND, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR pojadą trasą: Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Podgórna – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego.

Z kolei od godz. 12.00 na terenie zajezdni przy ul. Madalińskiego będzie można obejrzeć historyczne tramwaje z bliska, a także zabytkowe samochody z kolekcji Automobilklubu Wielkopolskiego. Na chętnych będzie czekało stoisko Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, modele z klocków Lego Mateusza Wawrowskiego oraz obrazy Michała Wędziny.

“Nauka jazdy” dla motorniczych i kierowców

Chętni do sprawdzenia swoich sił za sterami tramwaju będą musieli się wybrać do zajezdni przy ul. Głogowskiej 131/133. Kursy będą realizowane Moderusem Beta w godzinach 11.00-17.00, a każda “lekcja” potrwa ok. 10 minut – ale wcześniej trzeba się zarejestrować. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny na stronie KMPS od 22 listopada.

Również na terenie zajezdni Głogowska w godzinach 12.00-16.00 będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK Poznań, wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali, obejrzeć wystawę drewnianych modeli tramwajów i “tramwajowe” grafiki, których autorką jest SiXi Artystka, a także zwiedzić Centralę Nadzoru Ruchu. Na tę wycieczkę także należy się najpierw zarejestrować na stronie KMPS.

Kto będzie chciał usiąść za kierownicą autobusu szkoleniowego – będzie musiał się wybrać na parking przy Galerii Panorama przy ul. Góreckiej 30 w godzinach 11.00-17.00. Chętni muszą posiadać prawo jazdy kat. B i także zarejestrować się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie KMPS. Przy Galerii Panorama będzie można też obejrzeć m.in. Jelcza 043 (“ogórka”) z przyczepą oraz pojazdy Mercus, Mercedes-Benz Conecto, Solaris Urbino 12 hydrogen.

Aby ułatwić dojazd do wszystkich miejsc, w których odbywać się będą Katarzynki, MPK uruchomi specjalną, bezpłatną linię dowozową. Jej autobusy będą kursować po trasie: Panorama – Drużynowa – Dmowskiego – Krauthofera – Głogowska (przy zajezdni) – Hetmańska – Zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Dmowskiego – Krauthofera – Górecka – Panorama.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańJubileusz tramwajów elektrycznych. Będzie parada i mnóstwo atrakcji