Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Jest smog? Dzwoń po Eko Patrol!

Na jesienne trasy wyruszyły już Eko Patrole straży miejskiej. Będą kontrolować, czym poznaniacy palą w piecach – i karać mandatami trucicieli.

Jakość poznańskiego powietrza od kilku tygodni pozostawia wiele do życzenia. Niestety, winni jesteśmy my sami, bo to dym z pieców i kominków najbardziej zanieczyszcza atmosferę. Przy czym i jakość palenisk, i paliwa, jakie się w nich stosuje, pozostawia wiele do życzenia.

W niedzielę, 25 listopada, według aplikacji Atmosfera dla Poznania, poziom pyłu zawieszonego PM10 wynosi 157 μg/m3. Zgodnie z polskimi normami to jeszcze nie jest poziom informowania ani tym bardziej alarmowy – jednak z pewnością może budzić niepokój.

Jeszcze do niedawna palący śmieci, używający starych pieców lub dawno nie czyszczonych kominów byli praktycznie bezkarni. Teraz w takiej sytuacji można wezwać Eko Patrol.
– W miesiącach jesienno-zimowych funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania prowadzą zintensyfikowane kontrole domowych pieców grzewczych i przydomowych kotłowni oraz miejsc prowadzenia działalności gospodarczej – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP. – Robią to pod kątem ujawnienia spalania materiałów niedozwolonych prawem. Wiele podejmowanych interwencji jest rezultatem zgłoszeń pochodzących od mieszkańców miasta, którzy rozumieją, że palenie śmieci i stosowanie paliw stałych najgorszej jakości powoduje istotne zanieczyszczenie powietrza.

Funkcjonariusze w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska uprawnieni są do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości oraz obiektów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren. Ponadto mogą m.in. przeprowadzać badania lub wykonywać inne czynności kontrolne, a także żądać okazania dokumentów mających związek z problematyką kontroli.

Eko Patrole dysponują też dwoma specjalistycznymi pojazdami, wyposażonymi w mobilne urządzenie do pomiaru jakości powietrza (analizator zapylenia), a także zestawy do poboru próbek popiołu. Próbki odpadu paleniskowego pobierane przez funkcjonariuszy przekazywane są do ekspertyzy do laboratorium, a wynik pokazuje, czy doszło do spalania niedozwolonych substancji (śmieci/odpadów) w piecu – czy też nie.

W 2017 roku Straż Miejska przeprowadziła blisko 2 tys. kontroli spalania w domowych instalacjach grzewczych i dokonała 129 pomiarów stężenia pyłu zawieszonego PM10. W 375 przypadkach winnych spalania odpadów ukarano mandatem, zastosowano 48 pouczeń oraz skierowano 4 wnioski do sądu. Warto dodać, że od listopada tego roku zwiększyły się kompetencje strażników o możliwość karania mandatami za łamanie uchwały wprowadzającej ograniczenia lub zakazy w zakresie spalania paliw stałych.

O spalaniu śmieci może powiadomić Eko Patrol każdy mieszkaniec Poznania. Telefonicznie pod całodobowym numerem 986, pocztą elektroniczną na adres [email protected], za pomocą smartfonowej aplikacji INTERWENCJE lub korzystając z formularza internetowego w systemie on-line.

WOŚ UMP, SMMP, el

Strona głównaPoznańJest smog? Dzwoń po Eko Patrol!