Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jest oficjalna decyzja w sprawie Szkółek Kórnickich

Ubiegłoroczną decyzję o likwidacji Szkółek Kórnickich uchylił obecny prezes PAN Marek Konarzewski, o czym poinformował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski na Twitterze. “Szkółki Kórnickie to 200 lat tradycji” – napisał.

Przypomnijmy, że decyzja o likwidacji Szkółek Kórnickich zapadła w ubiegłym roku. Ich właściciel, Polska Akademia Nauk, wyjaśniła, że utrzymywanie ich jest nieopłacalne, ponieważ Zakład Doświadczalny w Kórniku nie prowadzi tu żadnej działalności badawczej od dawna, a sprzedaż roślin jako działalność gospodarcza nie jest na tyle efektywna, by szkółki się utrzymały. Wpływy z tej sprzedaży bardzo często nie wystarczały na pokrycie kosztów utrzymania, nie mówiąc już o inwestycjach czy rozwoju.

Jednak decyzja o likwidacji Szkółek Kórnickich wywołała ogromne oburzenie wśród lokalnych samorządowców, mieszkańców i polityków – wszyscy podpisali się pod internetową petycją z apelem, by nie likwidować szkółek, a Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika, dodatkowo wystosował w tej sprawie list do prezydenta Andrzeja Dudy.

Do walki o zachowanie szkółek włączyli się także wielkopolscy parlamentarzyści, w tym Bartłomiej Wróblewski – i ich starania przyniosły efekty.
“Ważne. Jest decyzja nowego prezesa PAN uchylająca zeszłoroczną decyzję likwidującą “Szkółki Kórnickie”, o co od wielu miesięcy – dziś wiemy – skutecznie zabiegaliśmy. Bo “Szkółki Kórnickie” to 200 lat tradycji, znana marka i doświadczony zespół ludzi” – napisał poseł na Twitterze.

Szkółki Kórnickie zostały założone w 1820 roku i należą do najstarszych zakładów szkółkarskich w Polsce. Założyli je Działyńscy będący wówczas właścicielami Kórnika, jako uzupełnienie kolekcji parkowej. “Współtworząca park kolekcja roślin drzewiastych była poszerzana o okazy sprowadzane z najznakomitszych szkółek europejskich, i nie tylko” – informują Szkółki Kórnickie na swojej stronie. – “Zarówno hrabia Tytus Działyński, jak i jego syn, Jan, przejawiali zamiłowanie do dendrologii oraz dużą wiedzę na temat zasad introdukcji i aklimatyzacji drzew i krzewów”. Szkółki Kórnickie przez cały XIX i początek XX były jedną z najbogatszych kolekcji roślin w Europie. W 1952 roku przejęła je Polska Akademia Nauk i stały się częścią Zakładu Doświadczalnego PAN.

Strona głównaPoznańJest oficjalna decyzja w sprawie Szkółek Kórnickich