Jarosław Kaczyński: Potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna NATO na Ukrainie

spotkanie premierów w Kijowie fot. KPRM

Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim złożył wizytę w Kijowie, NATO powinno przeprowadzić misję na Ukrainie. Nie będzie ona pretekstem do wojny, jeśli Ukraina się na nią zgodzi.

Jarosław Kaczyński zaproponował takie rozwiązanie podczas konferencji prasowej w Kijowie.
– Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna NATO i być może jeszcze innych organizacji, ale misja osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy – mówił. Jego zdaniem działalność takiej misji w żadnym razie nie mogłaby zostać uznana za casus belli, czyli pretekst do wojny, ponieważ misja odbywałaby się za zgodą Ukrainy na jej terytorium.
– Ukraina jest państwem suwerennym – podkreślił Kaczyński. – Jeżeli zgodzi się na taką misję, to to zupełnie wystarczy. To w świetle prawa międzynarodowego będzie całkowicie dopuszczalne i w żadnym wypadku nie będzie żadnym casus belli.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział z kolei, że misja ma pomóc Ukrainie, bo to jest walka nie tylko o jej wolność, ale o wolność nas wszystkich tu w Europie. Zaapelował także o pomoc dla Ukrainy.
– Europa musi zrozumieć, że jeśli straci Ukrainę, już nigdy nie będzie taka sama – ostrzegał. – Europa bez Ukrainy nie będzie już Europą. Będzie raczej symbolem porażki, upokorzenia i bezradności. A ja chcę silnej i ambitnej Europy.

Podziel się:

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP