Reset Complianz Cookies Once
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Jarocin i Opoczno podpisały umowę o współpracy

Wspólna historia połączyła Jarocin i Opoczno i zaowocowała umową o współpracy. W 1939 roku opocznianie bezinteresownie przyjęli na pięć lat 3,5 tys. mieszkańców powiatu jarocińskiego.

80 lat temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarocinianom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru oo. Franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, wysokich urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. W nich rozpoczęła się dla nich podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie, gdzie zmuszono ich do opuszczenia wagonów. Właśnie w tym mieście całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej i Żarnowa przyjęli ich z otwartymi sercami.

Honorowymi gośćmi uroczystości były panie: Barbara Siwińska i Emilia Zdrojowa, które jako małe dziewczynki poznały się 80 lat temu w wagonie pociągu z wygnańcami transportowanymi z Jarocina do Opoczna. Ich przyjaźń trwa do dziś. Chętnie wspominają, jak jeden z mieszkańców Opoczna, mając tylko dwupokojowe mieszkanie, jeden pokój odstąpił uchodźcom. A miał trójkę dzieci. Opocznianie dzielili się też jedzeniem, odzieżą, wszystkim, co mieli, choć nie był to bogaty region.

– Umowa pozwoli na kontynuowanie wspólnych badań historii wypędzeń – podkreślił po podpisaniu dokumentu Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina.

Gmina Opoczno dołączyła też do zaszczytnego grona laureatów Nagrody Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka. – Nie ma wątpliwości, że statuetka zasłużenie trafia w ręce przyjaciół z Opoczna – podkreślił podczas uroczystej sesji Rajmund Banaszyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie, odczytując uzasadnienie kapituły konkursowej: “W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i rozpoczęcia 9 grudnia 1939 roku przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Generalnego Gubernatorstwa, w podziękowaniu dla dobrych ludzi z Opoczna i Ziemi Opoczyńskiej, którzy w nieludzkich czasach przyjęli na kilka lat do swoich domów mieszkańców powiatu jarocińskiego, wspierając ich materialnie i duchowo”. Nagrodę z rąk I z-cy burmistrza Bartosza Walczaka oraz Jerzego Gogołkiewicza – wnuka gen. Taczaka, odebrali: burmistrz Opoczna, Dariusz Kosno i jego zastępca, Tomasz Łuczkowski. Władze obu samorządów wspólnie odsłoniły też herb Opoczna, który widnieje na ścianie sali sesyjnej w jarocińskim ratuszu.

.pl

Strona głównaJarocinJarocin i Opoczno podpisały umowę o współpracy