Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Jakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, czy lepszym wyborem dla ich działalności będzie zaciągnięcie tradycyjnego leasingu operacyjnego, czy finansowego. Okazuje się, że zależy to od wielu zmiennych, wśród których można wymienić nie tylko zasady rozliczeń, status własnościowy, ale i nałożone na firmę opodatkowanie.
Czym charakteryzuje się leasing operacyjny?

W Polsce działa ponad 3,3 miliona firm, z czego niemal 2,2 miliona to mikroprzedsiębiorstwa. Zdecydowaną większość z nich można odnaleźć w największej bazie firm w Polsce – ALEO.com. Przedsiębiorstwa działają na podstawie wielu różnych przepisów i korzystają z różnych ulg podatkowych. Bardzo często łączy je jednak to, że chętnie korzystają z leasingu operacyjnego. Dlaczego?

Najważniejszą kwestią jest wiele ułatwień podatkowych. Wydatki, jakie przedsiębiorca ponosi na poczet rat leasingowych może – od kwoty netto – wliczyć w koszta prowadzenia działalności. Im więcej kosztów wygenerujemy, tym mniej pieniędzy przelejemy na konto skarbówki.

Warto pamiętać o tym, że do czasu spłacenia ostatniej raty leasingu operacyjnego i ewentualnej kwoty odkupu przedmiotu, nie jesteśmy jego właścicielami, a raczej użytkownikami. Z formalnego punktu widzenia przez cały ten czas pozostaje on częścią mienia instytucji finansowej, z której usług skorzystaliśmy.

Kolejną kwestią, o której często się zapomina, jest czas leasingowania dobra, które chcemy kupić. Młodzi przedsiębiorcy, którzy wcześniej spotykali się z typowymi kredytami konsumenckimi, nieczęsto pamiętają o tym, że tutaj ten czas został ograniczony przez ustawodawcę do maksymalnie 60 miesięcy.

Jak działa leasing finansowy?

Są dwie kluczowe różnice, które występują między tymi dwoma rodzajami leasingu. Przede wszystkim, chodzi o status własnościowy. Jeśli zdecydujemy się podpisać umowę na taką formę finansowania, to od razu stajemy się właścicielami tej rzeczy i wchodzi ona w mienie firmy.

Niesie to za sobą konieczność uiszczenia opłaty amortyzacyjnej, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Trzeba też w całości opłacić podatek VAT już w pierwszej racie lub przy odbiorze. Jeśli kupujemy na przykład drogi samochód lub profesjonalny sprzęt, to może to być znaczna suma.

Wyjątkiem są sytuacje, gdy model działalności jest tak skonstruowany, że wpadamy w niższy VAT. W tej sytuacji kluczową rolę odgrywa podanie przy rejestracji firmy odpowiednich kodów PKD. Jeśli nasza działalność skupia się na transporcie medycznym, to VAT wyniesie tylko 8%. W takiej sytuacji leasing finansowy może być całkiem korzystnym ekonomicznie wyborem.

Zakup samochodu a wybór oferty leasingowej

To dość często poruszane zagadnienie, na które niestety nie ma jednoznacznej, wiążącej odpowiedzi. Jeśli duże znaczenie ma przypisanie pojazdu do majątku firmy, to odpowiedź jest prosta – leasing finansowy. Wtedy jednak napotkamy problem z odliczeniem części kosztów.

Statystyki pokazują, że aż 75% wniosków o leasing pojazdu w Polsce dotyczy tradycyjnej oferty operacyjnej. Pokazuje to dość dobrze, że ponad prawo własności, Polacy o wiele bardziej cenią sobie możliwość odliczenia większej ilości kosztów od prowadzenia firmy.

W obronie leasingu finansowego można wskazać na możliwość skorzystania z tak zwanej jednorazowej amortyzacji podatkowej de minimis. W obu przypadkach naturalnie można rozliczać koszty paliwa, jednak dla większości firm konieczność opłacenia podatku VAT za pojazd już w pierwszej racie może być dużym obciążeniem finansowym.

Leasing? A może lepiej kredyt?

Raz jeszcze wypada odwołać się do ewentualnych korzyści podatkowych. W przypadku kredytu można wprawdzie amortyzować wartość zakupionego przedmiotu do kwoty 20 tysięcy euro, ale co do zasady, kredyt nie podlega opodatkowaniu, bo nie następuje przychód podatkowy w rozumieniu prawa.

Wspólnym mianownikiem obu tych sposobów finansowania inwestycji jest procedura. Firma jest sprawdzana w bazach dłużników. Weryfikowana jest też zdolność finansowa właściciela. Według różnych wskaźników, jeśli algorytm oceni nasz potencjał finansowy na więcej niż 70 punktów (w skali 1-100) to finansowanie powinniśmy uzyskać bez problemu.

Dobrze jest też zastanowić się nad wyborem oferty, która ma najmniejsze oprocentowanie i koszta ukryte. Jeśli leasing lub kredyt jest zaciągany na poczet zakupu samochodu, to czasami można skorzystać z ofert banków producentów aut, gdzie warunki bywają o wiele lepsze niż w instytucjach, które działają na wolnym rynku i finansują zakupy wszystkich rodzajów pojazdów, bez względu na ich markę.

Strona głównaBiznes i FinanseJakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?