Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak zacząć list motywacyjny? Poznaj najlepsze przykłady!

Wielu aplikantów o pracę ma problemy z pierwszym akapitem w liście motywacyjnym i zastanawia się, jak napisać wprowadzenie, aby nie brzmiało ono jak każdy inny list potencjalnego kandydata.

Ważne jest, aby pierwsze zdania nie były standardowe, a dopasowane do konkretnego stanowiska i sytuacji, w jakiej znajduje się kandydat o pracę. Pierwsze zdanie musi koniecznie wzbudzić zainteresowanie rekrutera, aby podanie nie wylądowało zaraz w koszu na śmieci.

W naszym artykule dowiesz się, dlaczego zaczynając list motywacyjny warto przejść od razu do rzeczy oraz poznasz kilka mocnych przykładów.

Wielu kandydatów o pracę zadaje sobie pytanie: „ jak się dzisiaj zaczyna pisać list motywacyjny, i jak bardzo szczerym można być w takim liście?”. Takie pytanie zazwyczaj pada od aplikantów, którzy zaczynają pisać list motywacyjny w stylu „niniejszym aplikuję się na Państwa ogłoszenie o pracę na stanowisku….”

Z czego to wynika? Z tego, że kandydaci nie wiedzą, jak napisać początek? Boją się być szczerzy? Obawiają się postawić wszystko na jedną kartę? Może jednak warto to zrobić, aby wyróżnić się od reszty, pisząc niestandardowy początek w liście motywacyjnym.

Standardowy początek listu nie zwiększy szans na to, aby pozostać w pamięci rekrutera. Do tego dochodzi fakt, że tak uprzejme wprowadzenie jest tylko stratą miejsca, które możesz poświęcić na napisanie tego, w jakiej sytuacji się obecnie znajdujesz.

Wzbudź zainteresowanie „mocnym” wejściem

Rekruterzy mają coraz mniej czasu na wczytywanie się w list motywacyjny i jego analizę, dlatego wielu z nich jest zwolennikiem, kiedy od razu przechodzi się do konkretów. Mocny argument na początku wzbudza duże zainteresowanie i list motywacyjny czytany jest dalej z dużym zainteresowaniem. Jeśli przyszły szef czy rekruter w dalszej części listu zauważy, że podanie o pracę zawiera wiele istotnych informacji, to zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest gwarantowane.

Jakie informacje pozostają po przeczytaniu CV?

Większość rektuterów przegląda najpierw CV kandydata, zanim przeczyta list motywacyjny. Po przeczytaniu CV i odłożeniu go na bok pewne informacje zawarte w życiorysie pozostają w pamięci rekrutera. Dlatego warto wziąć pod uwagę aspekty własnego CV, aby wykorzystać je w pierwszych zdaniach listu motywacyjnego. Oto kilka przykładów, jakie nasuwają się rektuterowi po przeczytaniu CV:

Częsta zmiana pracodawcy w ostatnim czasie… dlaczego kandydat/kandydatka nie zostaje dłużej u jednego pracodawcy? Sprzedaje się ta osoba dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak nie osiąga swoich celów zawodowych?

Jeden pracodawca od początku kariery zawodow… czy ten kandydat/kandydatka po wielu latach w jednej firmie, potrafi się przyzwyczaić do nowych struktur? Dlaczego po tak długim czasie chce ta osoba zmienić firmę? Czy brak zmiany pracy było związane z lenistwem czy z lojalnością do pracodawcy?

Ostatnie stanowisko w ostatnich 6 miesiącach… Nie zdołała ta osoba w okresie próbnym swoim zadaniom? A może dotknęła tę osobę redukcja stanowisk pracy związana z ostatnim kryzysem?

Duże luki w CV… dlaczego osoba ta była wiele razy bez zatrudnienia? Dlaczego szukanie pracy zajęło jej tak dużo czasu? Co ta osoba robiła w tym czasie? A może jest to próba zatuszowania czegoś w CV?

Ostatnie zatrudnienie to całkiem inna branża… co spowodowało chęć zmiany branży? Czy kandydat/kandydatka jest w stanie się przebranżowić?

Brak dotychczasowego doświadczenia w zarządzaniu personelem… dlaczego osoba ta chce teraz przejąć odpowiedzialność za personel? Dlaczego nie było to możliwe u poprzedniego pracodawcy? Można tej osobie zaufać kierowanie zespołem?

CV przypomina kolorowy bukiet kwiatów… gdzie tu jest wątek? W czym się specjalizuje dana osoba? Możliwe jest tutaj brak konkretnego zainteresowania się zawodem?

Wymienione przykłady są tylko hipotezą, ale może warto pod tym względem spojrzeć na swoje CV?

Mowa o rzeczach oczywistych

Przeczytaj swoje CV, odłóż je na bok i pomyśl, jaki aspekt pozostał Tobie w pamięci? Jaka jest spontaniczna i szczera odpowiedź na powyższe zagadnienia? Co przechodzi Ci przez myśl patrząc na przeszłość zawartą w Twoim CV? Jakie masz odczucia? Oto możliwe odpowiedzi odnoszące się do powyższych tez:

Częsta zmiana pracodawcy w ostatnim czasie… tak to prawda, ale szukam pracodawcy, gdzie można poczuć się jak w domu i zatrzymać się na dłużej

Jeden pracodawca od początku kariery zawodowej… tak to były bardzo ekscytujące lata, ale teraz czas na nowe wyzwania.

Ostatnie stanowisko w ostatnich 6 miesiącach… Obie strony zdały sobie sprawę, że chemia nie pasuje, dlatego została podjęta decyzja o zakończeniu zatrudnienia w okresie próbnym.

Duże luki w CV… częsta zmiana pracy w ostatnim czasie wpłynęła na świadomość tego co chcę tak naprawdę robić w kolejnym etapie życia zawodowego.

Ostatnie zatrudnienie to całkiem inna branża… brak zidentyfikowania się z obecną branżą i chęć wykorzystania swojej wiedzy w innej nowej branży.

Brak dotychczasowego doświadczenia w zarządzaniu personelem… zawsze jest ten pierwszy raz.

CV przypomina kolorowy bukiet kwiatów… warto podejść do tematu pozytywnie. Pokaż swoje szerokie zainteresowania, opisz swoje bogate doświadczenie z ostatnich lat.

Powyższe przykłady są tylko i wyłącznie założeniem, ale może warto popatrzeć na własne CV pod takim względem? Wielu kandydatów ma tendencje do tłumaczenia się pisząc list motywacyjny. Jednak warto zostać realistą i podejść do tematu otwarcie nie tłumacząc się, a przejść zaraz do konkretów.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jakim zdaniem można zacząć list motywacyjny, aby zawierał on tak zwane „coś”.

Częsta zmiana pracy

Szanowni Państwo,
Po kilku zmianach w ostatnich latach szukam teraz tego pracodawcy, u którego będę mógł zatrzymać się na kolejne długie lata i rozwijać swoje umiejętności zawodowe…

Zwolnienie w okresie próbnym…

Szanowni Państwo,
Po mojej krótkiej współpracy z firmą XY uświadomiłem sobie, że to nie moje miejsce na kolejne lata, dlatego szukam teraz konkretnie…

Długi okres czasu u jednego pracodawcy…

Szanowni Państwo,
Po 20 satysfakcjonujących latach pracy jako (…) w firmie XY odnoszę wrażenie, że mój zapłon przygasł i szukam nowych i ekscytujących zadań, projektów oraz nowego otoczenia.

Zmiana branży

Szanowni Państwo,
Moja branża zmieniła się w ostatnim czasie i doszłam do wniosku, że to nie jest to, co chcę robić przez kolejne lata zawodowe. Ważne dla mnie jest, aby móc się zidentyfikować z firmą, dlatego postanowiłam wnieść swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe do branży, która mnie niezwykle interesuje.

Brak perspektywy rozwoju

Szanowni Państwo,
Po ekscytujących 10 latach pracy jako (…) w firmie XY nie widzę już żadnych możliwości rozwoju w tej firmie. W związku z tym poszukuję nowego miejsca pracy, gdzie mogę bardziej rozwijać swoją karierę zawodową.

Za dużo rutyny / nuda w pracy

Szanowni Państwo,
Po (…) latach pracy jako (…) wkradło się zbyt dużo rutyny w mój obszar obowiązków. W mojej przyszłości zawodowej chcę więcej różnorodności i silniejszego ukierunkowania strategicznego. Państwa ogłoszenie wpadło w moje ręce w odpowiednim momencie.

Zmiana miejsca zamieszkania

Szanowni Państwo,
Jako rodzina pragniemy po 5 latach spędzonych na Mazowszu powrócić do naszych rodzinnych stron. Moja dotychczasowa praca bardzo mnie fascynuje, dlatego szukam podobnego stanowiska pracy w nowym miejscu zamieszkania.

Odejście ze stanowiska kierowniczego

Szanowni Państwo,
Być może zadają sobie Państwo pytanie, dlaczego chcę zrezygnować z pracy na stanowisku kierowniczym (…) i dlaczego ubiegam się u Państwa o pracę. Świadomie zdecydowałem się na oddanie odpowiedzialności zarządzania, ponieważ chcę w kolejnych latach pracować w zespole i skoncentrować się na moich kwalifikacjach zawodowych.

To prawda, że powyższe zdania są bardzo odważne i wielu kandydatów zastanawia się, czy taka bezpośredniość w liście motywacyjnym jest dozwolona. W końcu każdy, kto pisze podanie o pracę, chce ją dostać. Naszym zdaniem warto pisać zaraz na początku, o czym jest mowa. Im wcześniej opisze się stan rzeczywisty, tym większe jest prawdopodobieństwo zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętaj jednak o tym, aby nie stawiać w swoim życiorysie obecnego czy byłego pracodawcy w złym świetle. Jest w końcu różnica między zdaniem „mój szef nie dał mi możliwości rozwoju” a zdaniem „nie widziałem dla siebie żadnych możliwości rozwoju” Podanie o pracę kręci się tylko i wyłącznie o Twoją osobę!

Zatem przeanalizuj swoją przeszłość zawodową, przemyśl, z jakiego punktu widzenia chcesz zmienić pracodawcę i zabierz się za pisanie listu motywacyjnego.

Strona głównaBiznes i FinanseJak zacząć list motywacyjny? Poznaj najlepsze przykłady!