Jak wyglądają stawki za złom w 2023 roku? Zobacz, co warto oddać do skupu!

W czasach kiedy troska o środowisko nabiera szczególnego wymiaru, coraz więcej osób decyduje się na oddanie złomu do skupu. Czy warto to zrobić w 2023 roku? Z artykułu dowiesz się więcej o aktualnych stawkach oraz o tym, na czym da się zarobić najwięcej. Poznaj ceny za różne rodzaje metali i sprawdź, czy istnieją szczególnie cenne surowce, które opłaca się oddawać na złomowisko.

Skup złomu pozwoli Ci zarobić!

Warto wiedzieć, że skup metali kolorowych, ale także stali, żeliwa czy innych odpadów, to miejsce odwiedzane przez wiele osób prywatnych oraz firm. Sprzedaż surowców wtórnych oprócz tego, że przyczynia się do oczyszczania planety z zalegających na niej śmieci, stanowi także sprawdzony sposób na podreperowanie domowego lub firmowego budżetu.

Co można sprzedać na skupie złomu?

Znalezienie w najbliższym otoczeniu odpadów, które z uwagi na aktualne ceny złomu mogą stać się źródłem dochodu, jest proste. Poznaj najpopularniejsze materiały oraz kolorowe metale, które warto oddać na złomowisko.

Złom stalowy

Najbardziej powszechna kategoria metalowych odpadów, które mogą występować m.in. pod postacią profili konstrukcyjnych, części do maszyn, rur, ale także blach, puszek, śrub, gwoździ oraz wielu innych wyrobów.

Żeliwo

Wysokowęglowe stopy żelaza oraz węgla również stanowią wartościowy surowiec, choć cena za taki złom w skupie jest niższa od stawek za metale kolorowe. Z żeliwa produkowane są m.in. grzejniki, piecyki, kominki i inne urządzenia grzewcze, naczynia, elementy sprzętów AGD oraz maszyn rolniczych.

Aluminium

Chłodnice, profile, puszki oraz inne elementy produkowane z aluminium również przyjmowanie są przez złomowiska i skupy metali kolorowych w Poznaniu i całej Polsce. Inne przykłady aluminiowych wyrobów to m.in.: kable, felgi, narzędzia, rolety czy elementy instalacji grzewczych.

Miedź

Ze względu na swoją barwę miedź należy do najbardziej rozpoznawalnych metali nieżelaznych. Ceny złomu miedzianego oscylują z reguły w przedziale 20-30 zł, a sam surowiec doceniany jest m.in. za doskonałe przewodnictwo cieplne oraz elektryczne, odporność na wilgoć i niemal bezstratne przetwarzanie.

Brąz i mosiądz

Kolejne przykłady metalowych odpadów, za które na złomowisku można dostać pieniądze, to wyroby z mosiądzu oraz brązu. Do pierwszej grupy zaliczają się m.in. części armatury hydraulicznej, klamki i okucia budowlane czy elementy maszyn i pojazdów. Brąz powszechnie wykorzystywany jest przy produkcji różnego rodzaju prętów, tulei oraz odlewów.

Jakie stawki obowiązują na skupach?

Ostatnie lata pokazały, jak bardzo ceny złomu i metali kolorowych podatne są na globalną sytuację społeczno-ekonomiczną. Aktualnie stawki nieco się ustabilizowały i za kilogram żeliwa złomowiska płacą ok. 90 groszy. 1,10-1,30 zł otrzymuje się za kg odpadów stalowych, a wartość puszek aluminiowych oscyluje w granicach 4-4,50 zł w zależności od regionu. Kilkukrotnie droższa jest miedź – ceny złomu miedzianego w Poznaniu aktualnie wynoszą od 23 zł do nawet 35 zł za kilogram. Do 25 zł/kg dochodzą stawki na skupach brązu i ołowiu, jednak sprzedając odpady gorszej jakości, należy przygotować się na niższą zapłatę – od 7 zł wzwyż. Szczegółowy cennik złomu w I kwartale 2023 roku znajdziesz tutaj.

Od czego zależy cena złomu?

Warto dodać, że na to, ile zaproponuje firma skupująca surowiec, wpływają nie tylko rodzaj odpadu oraz jego jakość, ale także inne czynniki, takie jak lokalizacja czy wielkość miasta. Z reguły cena złomu w Poznaniu czy Warszawie jest nieznacznie wyższa niż stawka, którą oferują złomowiska w mniejszych miastach, gdzie konkurencja jest mniejsza. Porównując cenniki z różnych części kraju, widać, że firmy odbierające metale we wschodniej częściej Polski płacą nieco mniej niż skupy zlokalizowane w centrum i na zachodzie.

Zarób na sprzedaży złomu w Poznaniu!

Metalowe odpady warto oddać na sprawdzone złomowisko, które dysponuje niezbędnymi zezwoleniami. To w takim miejscu ceny są najwyższe. Odpowiednia renoma firmy to również gwarancja, że odbiór i przetwarzanie odpadów realizowane są z dbałością o środowisko. Jeśli poszukujesz skupu złomu w Poznaniu, możesz przyjrzeć się ofercie przedsiębiorstwa CAR PLAC, zlokalizowanego przy ul. Krańcowej 9. Specjalizuje się w odbieraniu metali kolorowych oraz surowców wtórnych od klientów indywidualnych i biznesowych.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: